Patateslerin Çürümemesi İçin Nasıl Saklamalıyız?

Patateslerin Çürümemesi İçin Nasıl Saklamalıyız?

Patates hepimizin evinde sürekli olarak kullanılan bir sebzedir ve genellikle çokça aldığımız için de bir süre sonra içinde kahverengi çürükler oluşmaya başlar. Oysa , doğru şartlarda saklanacak patatesler çok uzun süre dayanbilir. Bugünkü ipucumuz, patates çürümemesi için yapmamız gerekenler hakkında.

Taze patatesler bozulmaya daha eğilimlidir. O yüzden patatesleri serin ve karanlık bir yerde gazete kağıdının üzerine koyun ve 2 hafta bekletin. Böylece kabuklar kuruyup kalınlaşacak ve patatesinizin dayanma süresi artacaktır.

Patatesleri periyodik olarak elden geçirin ve üzerinde filiz ya da çürük oluşmaya başlayanları ayırın. Böylece sağlam patateslerinizin ömrü uzayacaktır.

Altına gazete kağıdı sereceğiniz ve hava alan bir sepet de muhafaza için iyi bir yöntemdir.

Patatesleri serin ve karanlık bir yerde saklamanız da iyi bir çözümdür. Kiler bu iş için doğru yerdir.

Birçok kişi patatesleri alır almaz yıkayıp o şekilde saklamayı tercih eder ancak yıkama işlemi patatesleri çürümeye karşı daha açık bir hale getirir. O yüzden kullanacağınız kadarını yıkamak daha doğru olacaktır.

Patatesleri buzdolabında saklamak çok doğru bir yöntem değildir çünkü dolap ısısı patates için fazla düşüktür ve bu da kızaran patateslerinizin renginin koyulaşmasına neden olur.

Temel olarak , patateslerin en doğru saklanma yerleri iyi hava alan ama serin ancak karanlık yerlerdir. Bu şekilde saklanan patatesler haftalarca hiç çürümeden ve filizlenmeden durabilir.

Uygun saklama yeriniz varsa , ucuzken kilolarca patatesi alıp saklayabilirsiniz.

Patates torbasının içine 1 adet elma koyun. İçine koyduğunuz elma, patatesin 8 hafta yani 2 ay boyunca filizlenmesini ve büzüşmesini önleyecek, taze kalmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder