Sezaryen Sonrası Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Sezaryen Sonrası Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Sadece sezaryen değil her türlü ameliyattan sonra insan vücudunda belirli oranlarda ağrı ya da sızılar meydana gelebilir. Fakat artık çağımızdaki güçlü ağrı kesiciler ile ya da anestezi ağrı kesici yöntemleri ile bu ağrılar azaltılır hatta yok edilir.

Sezaryen ameliyatı yani sezaryen doğum sonrasında vücutta ağrı oluşmasının sebebi cilt ile cilt altı kaslarının yani dokularının kesilmesidir.

Ayrıca aynı normal doğumda olduğu üzere sezaryen doğumda da rahim kanamayı durdurabilmek için kasılır ve bu rahim kasılması ağrının ortaya çıkmasına neden olur.

Sezaryen Doğum Sonrası Ağrı Nasıl Azaltılır?

Sezaryen sonrasında vücutta ağrının en çok hissedildiği zaman süreci ilk 3 ila 4 saatlik süreçtir. İşte bu kritik süreçte spinal ya da epidural anestezinin faydası çok ama çok büyüktür. Çünkü spinal ya da epidural anestezinin uyuşturma etkisi ameliyat sonrasındaki birkaç saatte dahi devam etmektedir. Bu nedenle hasta özellikle bu birkaç saatlik kritik ağrı döneminde hiçbir şekilde sızı ya da acı hissetmez.

Genel anestezi uygulaması sonrasında hasta olan kişinin acı hissetmemesi için narkotik analjezik ya da non steroid antienflamatuar adı verilen ağrı kesici ilaçlar hastaya verilmektedir. Ameliyatın ertesi günü hastaya verilen serumun içerisinde de ayrıca ağrı kesici ilaçlar bulunduğu için hasta bu zorlu kritik dönemi çok daha rahat atlatabilmektedir.

Ameliyat Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 6 saat kadar sonra eğer var ise ağrı tamamen azalır ve hastanın vücudu tam olarak rahatlamaya geçer. Bu sırada hasta eğer ister ise ayağa kalkıp yürüyebilir fakat ameliyat daha çok yeni olduğu için yürüme esnasında hasta kasıklarında ve karın bölgesinde hafif bir ağrının varlığını hissedebilir.

Ameliyat sonrasındaki gün ise ağrı neredeyse yok denecek kadar azdır. Yani şiddetli bir ağrı hastada gözlemlenmez.

Hasta taburcu edilirken dahi hastaya evde kullanabilmesi için güçlü ağrı kesiciler reçete ile yazılarak verilir. Hasta ameliyat sonrasında taburcu olduktan sonra ilk kontrole gideceği zamana kadar yani bir hafta süre içerisinde evinde yapacağı her türlü fiziksel harekette karın bölgesinde ve kasıklarında çok az da olsa bir ağrı ya da sızı hissedebilir. Bunun haricinde şiddetli bir ağrı söz konusu değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder