İPUÇLARIM

Gül fidanı nasıl budanır

Gül fidanı nasıl budanır

Güllerimizin sağlıklı olması için budaması mutlaka yapılmalıdır. Kış ve yaz budamaları vardır. Kış budamalarını rahatlıkla ve kolayca yapabilirsiniz. Fakat yaz başından itibaren yaptığınız budamalarda yaprak sayısı fazla azalmayacak şekilde yapılır.

Yedi Veren Güllerinin Budanması; her yerde en çok bunlardan vardır. Çiçeklenmiş bir dalı dipten iki veya üç göz bırakacak şekilde budamalısınız her zaman yapabilirsiniz. Fakat bazı dalları dipten budamalısınız çünkü ne kadar az dal o kadar sağlıklı güllerdir.
Yılda Bir Defa İlkbahar Ortasında Çiçek Açan Güllerin Budanması; her yıl çiçek verdikten sonra verimsiz kalan dalları budamamız gerek. Asıl budamayı ise kış sonunda yapmalıyız.
Dipten Budama; dalları topraktan en fazla 20-30 cm bırakılarak budanmalıdır. Yılda bir defa açan güller için pek uygun değildir. Mecbur kalmadıkça yapmayın.
Orta Boy Budaması; gülün yarım metre kadar bırakılması şeklinde yapılan bir budamadır. Sarmaşık güller için ve yılda bir kez açan güller için tavsiye edilir.
Karışık Budama; kökten fazlaca dallanmış güller için yapılır. Bazı dalları dipten budayarak bazılarını ise biraz uzun bırakılarak yapılır.
Estetik Budama; bu budama her güle uygulanamaz. Çok özel bir bakım ve dikkatli kontrol ile bazı gül türlerine ağaç görünümü verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.