Tiamin Ve Riboflavin Vitaminleri

Tiamin Ve Riboflavin Vitaminleri

Tiamin yani B1 vitamininin vücuttaki en önemli görevi enerji metabolizması üzerinedir. B1 vitamini değişik besiler yolu ile vücuda alınan besin öğelerinin vücutta enerjiye dönüşmesi ve enerji kaynakları arasında en önemli yere sahip olan karbonhidratlardan enerji elde etmekte önemli işlevlere sahiptir.

B1 Vitamini Yetersizliği Ve Fazlalığı

• B1 vitamini eksikliğinde kişide isteksizlik, yorgunluk, kalp yetmezliği, sindirim sistemi bozukluğu ile huzursuzluk, kusma ve iştah azalması sıkça görülen bir durumdur.
• Sinir sistemi bozukluğu olarak ortaya çıkan berberi adı verilen hastalık ile eklemlerde ağrı, eklemlerde şişkinlik b1 vitamini eksikliğinin en önemli belirtileri arasındadır.
B1 vitamininin fazla alınması durumunda görülen rahatsızlıklar hakkında henüz yeterli bir bilgi mevcut değildir.

Günlük B1 Vitamini Gereksinimi Ne Kadardır?
B1 vitaminine diğer kişilerden daha çok ihtiyacı olan kişiler gerekli olunandan daha fazla karbonhidratı günlük olarak alan kişilerdir. B1 vitamini kişinin vücudunda depo edilebilen bir vitamin değildir. Bu yüzden b1 vitamini beslenme içerisinde alınması gereken bir vitamindir. Basit bir hesap ile 1000 kaloride 0,4 mili gram kadar b1 vitamini alınması yeterli olacaktır.

B1 Vitaminin En Fazla Bulunduğu Besinler Nelerdir?
Et, süt, mısır, pirin ve buğday gibi tahıllar, baklagiller, yumurta, fındık, ceviz, karaciğer ile organ etleri b1 vitaminin en çok bulunduğu besinler arasındadır.

Riboflavin B2 Vitamini
B2 vitamini ışığa karşı hassas olan bir vitamindir ve bu yüzden de riboflavin barındıran besinler ışık alan ortamlarda uzun bir süre bekletilmemelidir. Ayrıca B2 vitamini suda eriyen bir vitamindir. Bu yüzdende bu vitamini barındıran besinlerin pişirme sonrasında suları dökülmemelidir.

B2 Vitaminin Vücut Çalışmasındaki Görevleri
Yağlar, karbonhidrat ve protein metabolizmasında düzenleyici olarak rol oynar.

B2 Vitamini Yetersizlik İle Fazlalığı
Bu vitamin yine besinler ile birlikte alınması gereken bir vitamindir. Bu vitaminin yetersizliği durumunda dudaklar ile göz çevresinde ve dudaklarda yara ile kesikler oluşmasına neden olur. Ayrıca anemi yani kansızlık, sinir sisteminde bozukluk, ishal, gözde kızarıklık ve yanma durumu da görülebilir.

Vücudun Günlük Riboflavin İhtiyacı
Özellikle büyüme döneminin hızlı olduğu çocukluk döneminde bu vitamine çok daha fazla ihtiyaç vardır. Bu vitamin vücutta depo edilmeyen bir vitamindir. Bu yüzden de bu vitaminin günlük olarak alınması şarttır. B2 vitamini günlük ihtiyacın üzerinde alınır ise idrar yolu ile vücuttan atılmaktadır. Günlük olarak B2 vitamini ihtiyacı her bir 1000 kalori için 0,6 mili gram kadardır.

Riboflavinin En Fazla Bulunduğu Besinler Nelerdir?
Tahıllar, yapraklı sebzeler, balık, yumurta, peynir, et, karaciğer, süt ile süt ürünleri B2 vitaminin en gazla bulunduğu besinler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder