Fosfor, Potasyum Ve Sodyum Ne İşe Yarar, Nerede Bulunur Ve Eksikliğinde Ne Olur?

Fosfor, Potasyum Ve Sodyum Ne İşe Yarar, Nerede Bulunur Ve Eksikliğinde Ne Olur?

Fosfor, enerji üretiminde rol oynar, hücrelerin, dişlerin ve kemiklerin yapısında bulunur.

Fosfor Nerede Bulunur?

Hayvansal gıdalarda daha çok olmak üzere bütün hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunur.

Fosfor Eksikliğinde Ne Olur?

İştahsızlık, kas zayıflığı ve kemik ağrıları fosfor eksikliğinde görülen durumlar arasındadır.

Potasyum Ne İşe Yarar?

İnsülin salınımına yardımcıdır, vücudun sıvı dengesini ayarlar, bağırsak hareketlerini arttırır, kalbin çalışmasında etkilidir, sinir ve kasların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar, artık maddeleri hücrelerden uzaklaştırır ve besinleri hücre içine almaya yardımcıdır.

Potasyum Nerede Bulunur?

Meyve suları, patates, domates, mantar, yağlı balıklar, deniz sebzeleri, ceviz, avokado, susam, yeşil sebzeler, baklagiller, hurma, incir, kayısı ve üzüm gibi kuru meyveler ile taze muzda potasyum bulunur.

Potasyum Eksikliğinde Ne Olur?

Sodyum – potasyum dengesinin bozulmasından dolayı tansiyon düşüklüğü, dikkat toplayamama, çabuk sinirlenme, karın şişkinliği, selülit, ishal, kusma, mide bulantısı, karıncalanmalar, kas güçsüzlüğü ve kalbin düzensiz bir şekilde atması.

Sodyum Ne İşe Yarar?

Besinlerin hücre içine alınmasını sağlar, kalp kasının kasılmasından görevlidir, kas ile sinir sisteminin çalışmasında etkilidir, vücut sıvılarında ve kanda bulunur ayrıca vücudun su dengesini sağlar.

Sodyum Nerede Bulunur?

Tuzlu çerezlerde, cipslerde, işlenmemiş olan tüm besinlerde, lahana, kereviz, peynir, zeytin, konservelerde ve sofra tuzunda bulunur.

Sodyum Eksikliğinde Ne Olur?

Sıcağa karşı dayanıksızlık, kilo kaybı, baş ağrısı, mide bulantısı, kas krampları, dikkat dağınıklığı, iştahsızlık, düşük tansiyon, çarpıntı ve baş dönmesi durumları sodyum eksikliğinde görülmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder