Cyclo-Progynova Nedir? Cyclo Progynova Neden Kullanılır?

Bu ilaçta etken olan madde Norjestrel-Östradiol Valerat adı verilen maddedir. Kadınlarda görülen menopoz döngüsü ile ortaya çıkan östrojen hormonunun azalması durumunda Cyclo-Progynova Draje kullanılmaktadır. Cyclo-Progynova Draje östrojen hormonunun azalması ile ortaya çıkan belirtileri önler veya azaltır.

Cyclo-Progynova Draje ilacı kadınlarda menopoz sonrasında ortaya çıkan kemik erimesinin önlenmesi ayrıca adet düzensizliği içinde kullanılmaktadır. Bunun dışında henüz menopoz dönemine girmeyen fakat âdetin başlatılması veya düzenlenmesi gereken kadınlarda bu ilacı kullanmaktadır.

Cyclo-Progynova Draje

• Bu ilacın etken maddesi olan Norjestrel-Östradiol Valerat adı verilen maddeye alerjisi olan kişiler bu ilacı kullanmamalıdır.
• Bu ilaç menopoz döneminde ortaya çıkan hormon dengesizliğini düzenlemeye yarayan bir ilaçtır.
• Cyclo-Progynova Drajesinin en önemli yan etkisi arasında ilaç kullanımı ile ortaya çıkan pıhtının bir parçasının koparak akciğerlere bağlı olan kan damarlarını tıkaması ile ortaya çıkan sorunlardır.
Cyclo Progynova Draje ilacının kullanımı kadında meme kanseri riskini arttırmaktadır. Bu yüzden ilaç kullanımı süresince mutlaka meme kontrollerinizi aksatmamalısınız. Evde el ile meme muayenesi yaptığınızda normalin dışında fark ettiğiniz en ufak bir şüphede bile doktora gitmelisiniz.
• Bu ilacı kullanmamanız gereken önemli durumlar arasında rahimde şiddetli kanama, meme kanseri şüphesi ya da geçmişte var olan meme kanseri durumu, kötü huylu tümör, damarlarda tıkanıklık ya da tümör, karaciğer tümörü, karaciğer hastalığı ya da yüksek kan trigliserid seviyeleri vardır.
• Bunun dışında emziren ya da gebe kadınlar bu ilacı kesinlikle kullanmamalıdırlar.

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.