Avokado Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Avokado Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Avokado meyvesi çok hassas bir meyvedir öyle ki kesildiği zaman hemen bozulmaya başlar. Fakat avokado meyvesini nasıl saklayacağınızı bilirseniz uzun bir süre boyunca bu lezzetli meyveyi saklayabilirsiniz. Avokado meyvesi diğer meyvelerden biraz daha farklı saklama koşulları gerektirir.

Yani avokado meyvesini kestiğinizde farklı ya da tüm olarak farklı saklama koşullarına uyarak saklamanız gerekir.

Olgun Avokado Saklama Yöntemi

Olgunlaşmış halde aldığınız avokado meyvesini isterseniz çekirdekli, isterseniz de çekirdeksiz olarak saklayabilirsiniz.

Eğer çekirdeksiz olarak avokado meyvesini saklamak istiyorsanız meyvenin açık olan tüm bölümlerini zeytinyağı veya limon suyu ile iyice kaplayın ve sonrasın streç naylona sarın ve buzdolabı rafına terleştirin.

Çekirdekli bir şekilde saklama yöntemi uygulamak istiyorsanız o zaman avokado meyvesini tam ikiye ayırıp çekirdekleri temizlemeden meyvenin her iki tam parçasını da streç folyoya sararak yine buzdolabın rafında saklayın.

Tüm & Olgun Avokado Saklama Yöntemi
Tüm olan avokadoları plastik saklama poşetinin içerisine koyup hemen poşetin havasını çektirip bu şekilde saklayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde meyvenin saklama süresini birkaç gün boyunca uzatmanız mümkündür.

Kesilmiş Ve Ham Avokado Saklama Yöntemi
Avokado meyvesini ikiye kestiğinizde anda meyve hızla kahverengi bir hal almaya başlayacaktır. Bunun nedeni kesildikten sonra meyve hücre duvarlarının ikiye ayrılmış olmasıdır.

Bu kahverengileşmeyi önlemek için hemen meyvenin açıktaki kısımlarını yeşil limon suyu ya da normal limon suyu ile iyice kaplayın. Limonun içeriğindeki asitler sayesinde oksitlenme süreci yavaşlayacaktır.

Daha sonrasında kestiğiniz avokado meyvesinin her iki kısmını da düzgün bir şekilde birleştirin ve meyvenin üzerini şeffaf streç ile iyice kaplayın. Sonrasında meyveyi buzdolabının en soğuk olan bölümlerinden birinde saklayabilirsiniz. Bu sayede avokado meyvesi olgunlaşma sürecine dek en az birkaç gün boyunca bu şekilde bekletilebilir.

Avokado22

Ham Ve Tüm Avokado Saklama Yöntemi
Ham olarak aldığınız avokado meyvesini hızla olgunlaştırmak için meyveyi kese kâğıdının içerisine koyup nu şekilde bekletebilirsiniz. Kese kâğıdının içerisine koyduğunuz avokadolar en fazla 3-4 içinde olgunlaşacaklardır.

Eğer en fazla 5 gün içerisinde meyve hala olgunlaşmamı ise bu meyvenin çok erken toplandığını gösterir ki böyle bir durumda en fazla yedinci günün sonunda meyve olgunlaşma sürecini tamamlayacaktır. Eğer bu kadar uzun bir süre beklemek istemezseniz o zaman avokadolar ile beraber 1 tane muz ya da 1 tane elmayı da kese kâğıdının içerisine koyup bu bekleme süresini 3 güne indirebilirsiniz.

Ham avokadoları buzdolabı yerine kese kâğıdı içerisinde ve oda sıcaklığında tutmanız meyvenin olgunlaşma sürecini hızlandıracaktır. Çünkü meyveleri kese kâğıdı içerisinde ve buzdolabında bekletirseniz buzdolabının soğuğu olgunlaşma sürecini yavaşlatabilir.

Avokadoları olgunlaştırmak için en ideal olan ısı ortamı oda sıcaklığına yakın olan yaklaşık olarak 18 ila 24 santigrat dereceleri arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder