İPUÇLARIM

SÜLEYMANCIK NASIL YOK EDİLİR?

SÜLEYMANCIK NASIL YOK EDİLİR?

Kahverengi renge sahip ve iç mekânlarımızda rastladığımız bir kertenkele türü olan süleymancık olarak adlandırılan ufak boyuttaki canlının bir zararı yoktur ve zehirli değildir. Buna rağmen bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırmak adına yapılabilecek işlem ilaçlama şirketinden yardım almak olacaktır. Daha çok ege bölgesinde bulunan ve iç mekânların ferahlığını tercih eden süleymancık sıcak bölgelerde yaşayan ve böceklerle beslenen bir canı türü olduğundan evlerimizi tercih etmekte ve kendine yem aramaktadır.

Bu sürüngen türünden kurtulmak için yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürge kullanılmakta fakat bu yöntem canlı hakları açısından estetik olmadığı için uygun görülmemektedir. Bunun yanı sıra ilaçlama firmaları evler sıvı ilaç teknolojisi olarak geliştirilmiş kimyasal ilaçlar enjekte ederek birkaç saat bekleme sonucunda bu canlıların tamamını ortadan kaldırmaktadır. Süleymancık olarak adlandırılan kertenkele türünün yaşam koşulları bilinirse bu koşulların sağlanmadığı ortamlar oluşturularak iç mekânlara yerleşmeleri engellenebilir.

Süleymancık isimli kertenkele türü canlılar besin ihtiyaçlarını böcek türleri ile karşıladığından ev ortamlarında detaylarda saklanmış olan böcek türlerini keşfetmeye çalışırlar. Eğer temiz ve rutubetli olmayan bir ev ortamı oluşturursanız burayı tercih etmeyeceklerdir. Böcek ilaçlama firmaları sürüngenler için farklı kimyasallar kullanarak ilaçlama yapmaktadırlar. Pek çok ilaçlama firması süleymancık adlı kertenkelenin yaşadığı ortamları bilir ve özelliklerine göre daha farklı bir canlı türü olduğundan etkili kimyasallar hazırlayarak hayvanın hayatının son bulmasını sağlayarak ilaçlama yapar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. İbrahim dedi ki:

  Benim köy evinde var. Yaverim benim. 3 aile var sanki biri wc de bir aile sigorta kutusunda biri de depoda. Tek kusuru orta yere sıçıyor olması. E bunun kakasını temizlemesek böcek ölülerini temizleyeceğiz. Doğa ile iç içe olmanin bedeli de bu. Keler yilan yarasa orumcek ve karincalar dostum Kene fare sumuklu bocek sivrisinek düşmanimdir

 2. Suyla dedi ki:

  bardakla yakalayıp kırlık alana bırakın.zararsız bir hayvan yok etmeyin

 3. YOLO dedi ki:

  ya 4. katta oturuyorum banyoda bundan var şuan nasıl çıkartacağım iğreniyorum ve huylanıyorum ?!??

 4. şule dedi ki:

  yahu anladık faydalı, anladık öldürmeyelim ama ben evimde kertenkele görmek istemiyorum. yok nedir nasıldır yerine ben evimi nasıl korurum ona önerisi olan yokmu? seviyorum tamam ama evimde değil dışarda. lütfen evimi bu hayvanlardan nasıl korurum? bütün camlarımda sineklik var ayrıca 3. katta oturuyorum. imdaaaattt ????

 5. Burak dedi ki:

  Sakin öldürmeyin muhteşem bir hayvandır. Size asla zararı olmaz. Çok faydalıdır. Sivrisinek böcek güve falan avlar. Bizde hep oldurdu şimdi giremiyorum çok üzgünüm bu yüzden.

 6. Osman dedi ki:

  Kardeşlerim üzerine bir kağıt havlu atıp poşetide üstüne atıp tutup camdan aşağı atıyoruz. Elektrik süpürgesinde olur fakat içini hemen poşete koyup dışarı bırakmak şartıyla.

 7. Betül dedi ki:

  Yararlı olabilir ama ben çok tiksiniyorum böyle hayvanlardan ve cok korkuyorum gece gece uykumu kaçırdı lanet sey ya

 8. İbrahim zafer dedi ki:

  Bu hayvanların böcekle beslendiğini bildiğim için asla zarar vermem onlara …çok yararlı ve zararsız canlılardır

 9. kağan şengür dedi ki:

  kardeşim rahatsız olan insanlar var anlayın artık şunu.Siz rahatsız olmuyor olabilirsiniz ama rahatsız olan var.

 10. Yigit tanel kacar dedi ki:

  Kendimize, ailemize ve yasam alanimiza yaptigimiz en buyuk kötülüklerden biri, zehirli kimyasallarla ilaclama yapmaktir. Ozellikle de dogal olarak bocek ve sinek avlayan bu zararsiz hayvan evinize geldiyse lutfen ondan korkmayin ve onu oldurmeyin. İlaclama gibi seyler biz farketmesekte bizi de öldürüyor, vücudumuza ve dogaya zarar veriyor. Süleymancik disinda karinca icinde malesef gereksiz bir ilaclama yapma aliskanligi var, bunun yerine dogal ve zararsiz cozumler mevcut, mesela karincalarin girdikleri yere lavanta yagi veya kolonyasi surmek veya bildigimiz tebesirle eve girdikler

 11. Radical dedi ki:

  Yahu arkadaş ne hayvan hakkıymış ya ! Tırstım ne yapabilirim ? Dilediğiniz kadar zararsız deyin ben tırsıyorum ne yapabilirim?

  1. Samim dedi ki:

   Cok haklisiniz.Asla olmuyorlar. Su puskurttum ,ilacladim ama onlr halacok cevik ve canlilar .

 12. cafer dedi ki:

  elinize tıpalı oyuncak tabancalardan alacaksınız, başına kalın iyne takacaksınız hedefi vurabilirseniz. onu şişe dizebilirsiniz 🙂

  1. İpek dedi ki:

   Gulmemiz mi gerekiyordu?

 13. Cesur dedi ki:

  İnsana zararı bırak faydası olan böylesi güzel sevimli bir canlı için “Nasıl yok ederim” demek yerine, onu tanıtan bir yazı yazsanız daha doğru olmaz mı?

  1. can dedi ki:

   ne güzel demişsin kardeş.

 14. OZAN dedi ki:

  Evet, neden bu hayvancağızı yok edelim? Ne gibi zararı var? Mersin’de biz hayvanları özellikle eve getiriyoruz.

 15. aloo dedi ki:

  Bizim eve girdi ne yapalım lavoboda

  1. 7608 dedi ki:

   bizede girdi hatta üstümde dolaştı babam farketti

 16. Hey dedi ki:

  Neden Zararsız bi hayvanın ilaçlanması için teşfik ediyorsunuz insanları. Isırmaz etmez sizin ondan korktuğunuzdan çok o korkar kaçar zaten. Canlıları yok etmekten vazgeçelim artık lütfen. Süpürge falan korkunç şeyler bunlar.

  1. İbrahim zafer dedi ki:

   bu canlı böcekle beslenir .. insanlar için zararsız ve çok yararlıdır

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.