İPUÇLARIM

Kedime Katı Veya Sıvı İlaç nasıl Verebilirim?

Kedime Katı Veya Sıvı İlaç nasıl Verebilirim?

Kediler, afacan mı afacan sevimli mi sevimli yaramazlar. Kediniz hastalandığında onlara nasıl ilaç verebileceğinizi biliyor musunuz? Can dostlarımız ama bazen can dostlarımız dahi hastalanabilir ve bakıma ihtiyaç duyar. Bazen bu afacan yaramazlara ilaç vermek ve onlarla her zamankinden daha fazla ilgilenmemiz gerekebilir. Fakat bu yaramaz dostlarımızın bir özelliği var bu özellikleri bizlerden yani insanlardan çok daha fazla gelişmiş bir koku alma gücüne sahipler.

Bu yüzden bazen çocuklarımıza gizlice yemeyin ya da sütün içinde verdiğimiz ilaçları kediciklerimize kolay kolay veremeyiz çünkü hemen ilacın kokusunu alır ve o ilacı ne yerler ne de içerler. Pekiyi bu yaramaz kediciklere ihtiyaçları olan ilaçları nasıl vereceğiz. Gelin hep beraber bu kısa yazımıza bir göz atalım ve ufaklıklara nasıl yardım edebiliriz tekrardan bir hatırlayalım. İlaç verme konumuzun dışında kediniz tüy dökme sorunu yaşıyor ise bu konumuza bakmanızı tavsiye ederim. Bir çok kişinin merak ettiği kedi tüyünü insana zararı var mı yok mu sorusunun yanıtında buradan ulaşabilirsiniz.

Kedilere Katı İlaç Vermek

• Eğer kedinize vermeniz gereken ilaç muhakkak ki yemeyin ya da sütün içinde olmak zorunda o zaman ilacı iki temiz kaşığın arasında iyice toz haline getirmek kaydı ile ezin. Kaşık temiz olmalıdır başka bir koku ile karışmış olmamalıdır.
• Yukarıda yazdığım işlemi havan ile yapmaya kalkmayın çünkü havan ne kadar temiz olursa olsun kediciğiniz daha önce havanda kullandığınız ve havana sinen kokuları hemen algılayacak ve ilacı içmeyi reddedecektir.
• Eğer bunlarda işe yaramadıysa ve kediciğiniz kokuyu fark edim inat ediyorsa ve ilacı bir türlü yemiyor ise o zaman size de fazla seçenek bırakmadı demektir. Bu gibi bir durumda size tavsiyem hile yapmaktır. Evet, bazen sevdiklerimiz için hile yaparız neden kediciklerimiz için hile yapmayalım ki? Sanırım ne demek istediğimi tahmin ettiniz. Evet, ciğer alacağız ve ciğeri bir güzel ezip ilacı ciğerin içine ekleyeceğiz. Fakat ciğeri çok miktarda vermeyin. İlacı koyduğunuz ciğeri az miktarda verin ki kerata iyice yesin. Bu şekilde ilacını da tam dozda aldığına emin olabileceksiniz.

kedilere sivi ilac vermek

Kedilere Sıvı İlaç Vermek
Aslına bakarsanız bu hiç de kolay olmayan bir durumdur. Çünkü kedinize çok daha kolay katı ilacı verebilecekken sıvı ilacı vermeniz biraz daha sizi ve kedinizi yıpratıcı olabilir. Ama her zaman için kedinize sıvı ilacı sütüne karıştırmayı deneyerek vermelisiniz. İlk olarak bunu deneyip başaramazsanız ve ilacı vermeniz gerekli ise o zaman ikinci plana geçmek zorunda kalacaksınız.

Kedinize sıvı ilacı vermek için ikinci ve aslında pek de hoşlanmadığımız fakat kediciğin sağlığı için gerekli olan, iğnesini çıkarttığınız ve o bebekken onu beslediğiniz şırınga olacaktır. İğnesini çıkartıp sıvı ilaçtan şırıngaya doldurup daha sonra nazikçe bebekliğinde olduğu gibi onu besler gibi şırınga ile ilacı vermek zorundasınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus, şırınga ile ilacı bir anda ağzına boca etmemenizdir. Çünkü ansızın boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir kediniz. Şırıngayı sakince ve yavaşça verin ve bu sırada kedinizi gerekli ve güvenli bir pozisyonda tutun. Unutmayın eğer kediniz yavru ise ilacın soluk borusuna kaçma riski daha fazla artmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.