İPUÇLARIM

Güveyle Nasıl Mücadele Edilir?

Güveyle Nasıl Mücadele Edilir?

Gardırobunuzu açtınız ve uçuşan minik canlılar mı gördünüz? Üzgünüz ama muhtemelen başınız güvelerle dertte. Öncelikle güveden emin olmak için ön kontrol yapmalıyız.
Dolabınızdaki tüm yün, ipek ve kürklü giysilerinizi kontrol edin. Bakın bakalım üzerlerinde minik delikler var mı? Eğer bir kıyafetinizde bir tane varsa muhtemelen fazlası da vardır.
Küflü bir koku ve solmuş renkler de görüyorsanız güveyle mücadeleye derhal başlamalısınız.

Yıkanabilen tüm giysilerinizi yıkayın ve kurutma makineniz var ise, sıcak ayarında kurutun. Kurutucuya atamadıklarınızı da bir kaç gün derin dondurucu da bekletin ki yumurtalar ölsün.
Gardıropta sakladığınız ne kadar çarşaf, nevresim ve havlu varsa bunları da yıkayın.
Sonra da güzelce bir sirkeli ya da sabunlu su yapın ve tüm gardırobu da dip-köşe temizleyin.

Tüm bunların sonunda yıkayamadığınız eşyalarınızı da yumurtaları öldürmek için fırçalayın ve dolabınızı yerleştirin.
Giysilerinizi dolaba her zaman temiz koyun. Güzel havalarda dolabın kapaklarını ve camınızı açarak dolapları havalandırın.
Ve her ihtimale karşı marketten güve savar tabletlerden alıp dolabınıza bir kaç tane koyun.

Güveyi duyunca aklınıza naftalin gelmiş olabilir ama naftalin kalıcı ve ağır kokusu ve daha da önemlisi sağlıksız olması nedeniyle artık tercih edilmiyor. Ancak hem giysilerinizin güzel kokması hem de güvelerin uzak kalması için dolabınıza defneyaprağı, kurutulmuş limon kabukları, lavanta, sedir ağacı parçaları da koyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. zeynep dedi ki:

  Evimin kilerin de çok fazla güve kelebeği var ne yapsam bir türlü yok olmuyorlar kileri tamamen boşalttım ama halen var bunun için ne yapmam gerek

  1. ipuclarim dedi ki:

   Zeynep Hanım güveler bazı kokulardan nefret eder. Mesela defneyaprağı, kurutulmuş limon kabukları, lavanta, sedir ağacı parçaları da koyabilirsiniz.
   Bu geçici bir çare olacaktır ama. Güve yumurtaların hepsinin yok edilmesi gerekir. Tarımsal ilaç satan ziraat odalarından alacağınız zehirlerle yumurtalarınıda yok edin. Yumurtaların hepsi bitmeden güve sorununu çözemezsiniz ne yazık ki.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.