Çabuk Acıkmayı Önleyen Yiyecekler Nelerdir?

Çabuk Acıkmayı Önleyen Yiyecekler Nelerdir?

Acıkma sürelerinde farklılıklar hem metabolizma hızına hem de kişilerin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişir. Bilhassa kişi sağlıklı olan gıdalarla sağlıklı ara öğünlerde desteklenmez ise kişide kilo alma durumu da hızlanır.

Bu yüzden de yenecek olan yiyeceklerin mutlak suretle tok tutma özelliklerinin çok yüksek olması kişinin hem sağlığını hem de kilosunu koruması açısından çok önemlidir.

Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Yulaf: Yulaf bilhassa lif açısından son derece zengin bir besindir. Örnek vermek gerekir ise 3 yemek kaşığı kadar yulaf bir dilim kadar ekmek ile neredeyse eş değerdir. Yulaf sadece besleyici değildir aynı zamanda da yendikten sonra midede şişen bir besindir. İşte bu özelliği sayesinde az miktar bile yense kişilerde tokluk hemen hissi yaratır. Lifli yapısından dolayı yulafın sindirilmesi zaman alır ve bu durumda uzun bir süre boyunca tokluk hissi verip kişi de çabuk bir şekilde acıkmayı da önler. Yulaf özellikle yoğurt ya da süt ile birlikte yenir ise lezzeti de artacaktır.

Yumurta: Yumurta oldukça zengin bir protein kaynağıdır ve bilhassa sabah kahvaltıları için en uygun olan besinlerden biridir. Sadece 1 tane yumurta dahi yense bu kişide tokluk hissi oluşması için yeterlidir.

Peynir: Peynirin ham maddesi süttür ve peynirde aynı süt gibi zengin bir protein kaynağına sahiptir. Peynir yemek kaydı ile ve daha uzun bir süre boyunca tok kalmak istiyorsanız o zaman mümkün olduğunca az yağlı bir peynir türünü seçin. Unutmayın peynirin yağ oranı arttıkça tok tutma oranı da azalacaktır.

Yoğurt: Yoğurtta peynir ile aynı özelliklere sahiptir ancak yoğurt tüketiminde özellikle yağsız olan yoğurtlar seçilmelidir. Yoğurtun uzunca bir süre boyunca tok tutma özelliğinin yanı sıra iştahı kesme gibi de bir özelliğe sahiptir.

Badem: Badem yağ açısından çok zengin olan bir kuruyemiştir. Bu yüzden de bademin az miktarda yenmesi önemlidir. Badem çok yüksek miktarda protein içermekte ve yapısal olarak da bolca lif içermektedir. Bu yüzden de badem kişiye uzunca bir süre boyunca tokluk etkisi verir. Bademin çiğnenmesinin oldukça zor olmasından dolayı bademin yemesi de uzun sürer ve badem kişinin açlık hissini de kolaylıkla bastırır. Bu yüzden bademin özellikle ara öğünlerde yenmesi çok daha önemlidir. Badem istenirse hem tek başına hem de süt veya yoğurt ya da meyve gibi alternatif besinler ile birlikte de yenebilir.

Kırmızı Et Grubu: Özellikle kırmızı et ürünleri protein bakımından oldukça zengin olan besinlerdir. Protein bildiğiniz üzere yapısal olarak da daha uzun bir süre boyunca kişiyi tok tutar. Bu yüzden yumurta ile peynir de aynı özelliklere sahip olan gıdalar arasındadır. Ayrıca kırmızı et ürünleri çok daha fazla bir şekilde yağ yakımı bakımından uyarıcı bir etkide bulunmaktadır. Kırmızı et tüketiminde bilhassa yağsız olan etlerin tercih edilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder