İPUÇLARIM

Buğday İntoleransı Nedeni, Belirtileri Ve Tedavisi

Buğday İntoleransı Nedeni, Belirtileri Ve Tedavisi

Buğday en çok yenen besin olmasına rağmen bağırsakları en rahatsız eden besinlerden biridir. Yani krakerler, bisküviler, kekler, pizza, börek, makarna ve ekmek hep buğday unundan yapılır. ve hepimiz mutlak suretle bu besinlerden herhangi birini tüketiriz.

Birçok kişi bunu asla fark etmese de buğdaya alerjisi vardır.

Buğday İntoleransı Nedeni

Buğday glüten adı verilen bir protein içermektedir. İşte bu protein de bu rahatsızlığın nedenidir. Protein moleküllerinin parçalanması vücutta sindirim enzimlerinin yardımı sayesinde olmaktadır. Fakat aynı yiyecek türünün çok fazla bir şekilde tüketilmesi bu enzimlerin yetersiz bir şekilde çalışmasına neden olur. Bu durumda da bu yiyeceklerin içerisinde bulunan gluten bağırsak duvarı mukozasını etkileyebilir.

Kalın bağırsak geçirgen bir hale gelebilir ve protein molekülleri vücuda sızabilir ve bu yüzden de vücutta alerji meydana gelebilir.

Gluten adı verilen bu yapışkan aynı zamanda da kabızlığa neden olmaktadır. Çünkü bağırsaklardan yiyeceklerin geçiş zamanı uzamaktadır.

Gluten adı verilen bu madde sadece buğdayda bulunmaz. Buğdayın yanı sıra arpa ve çavdarda da bulunmaktadır. Fakat proteinin kimyasal yapısı her bir besinde değişkenlik göstermektedir. Yani arpa, çavdar ve yulafta buğdaydan çok daha az gluten bulunmaktadır.

Bazı kişiler yulaf, arpa ve buğdayı çok rahat bir şekilde yerken bazı kişiler buğdaydan yapılan her türlü yiyeceklere karşı hassas olabiliyorlar.

Buğday İntoleransı Belirtileri

Buğday intoleransının çok farklı belirtileri bulunmaktadır. Fakat en çok rastlanan belirtiler arasında ishal, kabızlık, karın ağrısı, şişkinlik, hapşırık nöbetleri, kaşıntı, gözlerin sulanması, döküntü, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı, saman nezlesi, mide bulantısı gibi belirtileri bulunmaktadır.

Buğday İntoleransı Tedavisi

Eğer size dokunun sadece ve sadece buğday unu ile yapılan yiyecekler ise o halde bu yiyecekleri yememeniz yeterli olacaktır.

Eğer direk olarak glutene hassasiyetiniz var ise gluten içeren besinlerden uzak durmanız şarttır. Yani çavdar, arpa ve yulaf gibi besinlerde de uzak durmanız gerekir.

Dikkat!

Buğday intoleransı basit bir hassasiyet değildir ve bu durumunda herkes farkında değildir. Bu yüzden yemek yemeden önce yediğiniz yemeklerin listesini tutun ve hangi besine karşı alerjiniz olduğunu bulun.

Daha sonra doktorunuza da danışarak hassas olduğunuz bu besine karşı gerekli önlemleri alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.