Zift lekesi neyle çıkar? Zift lekesi nasıl çıkar?

Lekelerin en inatçısı olarak bilinen zift lekesi genellikle yaz aylarında asfaltlardaki ziftlerin erimesi sonucu kıyafetlerimize, arabamıza veya ayakkabımıza bulaşması sonucu oluşur. Peki, bu zorlu lekeden kurtulabilir miyiz? Tabi ki uygun çözücülerle bu lekenin de üstesinden kolayca gelebiliriz.

Zift lekesi nasıl çıkar?

Arabaya bulaşan zift lekesi: Asfaltın bulaştığı kısmı gaz yağı veya mazot ile siliniz. Ancak bu silme işlemini yaparken yumuşak bir bez kullanın ve arabaya fazla bastırmayın. Aksi takdirde arabanın boyasına zarar verebilirsiniz. Zift lekesi çıktıktan sonra deterjanlı su ile iyice yıkayıp durulayınız. İşte arabanız tertemiz! Mazot ve gaz yağı arabanın kaportasında kurur ise arabanın boyasına zarar verecektir. Ziftin bulaştığı kısma margarin sürüp yarım saat bekledikten sonra sildiğiniz de yine zift lekesinden kurtulmuş olursunuz.

Kumaşlara bulaşan zift lekesi: Kumaşlarınıza, kıyafetlerinize özellikle de pantolonlarınıza bulaşan zift lekesini çıkarmak için lekenin olduğu bölgeye vazelin sürüp 1 saat bekleyin ve bıçağın sırtı veya metal bir çorba kaşığı kullanarak vazelini kazıyın. Sonrasında sirkeyle ayçiçeği yağını bir kapta iyice karıştırıp yine lekenin üzerine uygulayın. Bu defa 1 gün beklemeniz gerekecek. Tamamen kuruduktan sonra ılık bir su ve deterjanla yıkayıp durulayın. Kumaşınızın eski rengini aldığını göreceksiniz.

Zifir lekesi nasıl temizlenir: Alternatif

  • Üzerinizde zifir lekesi fark ettiğinizde yapmanız gereken ilk işlem limon suyuyla ıslattığınız bir bez ya da mendil ile lekeli bölgeyi silmek olacaktır. Limon suyu zifir lekelerinin temizliği için ideal bir yöntemdir.
  • İkinci bir yöntem olarak en etkili leke çıkarıcı ürünlerden biri olarak kullanılan ve kullanımı sırasında da dikkatli olunması gereken bir ürün olan tiner gelmekte. Tiner ile yıkamış olduğunuz bir bez ile lekeli bölgeyi iyice silerseniz lekeden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Ayrıca tiner yerine benzin de kullanarak zifir lekenizden kolayca kurtulabilirsiniz.
  • Bulaşık deterjanı ya da sabun kullanmak da basit ve etkili bir yöntemdir. Deterjanlı su ile ovacağınız giysi, halı ya da koltuk gibi yerler bu lekelerden kurtulacaktır. Dikkat etmeniz gereken husus ise bu işlemler sırasında kumaş dokusuna zarar vermemektir. Ayrıca hassas dokulu kumaşlarınızda tiner ya da benzin kullanmak yerine limon suyu tercih etmenizi tavsiye ederim.

33 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.