İPUÇLARIM

Krom, Kurşun Ve Kalay Alaşımlı Malzemeler Nasıl Temizlenir?

Krom, Kurşun Ve Kalay Alaşımlı Malzemeler Nasıl Temizlenir?

Krom malzemenin yüzey kısmı yemek izi, tuz ya da soda yüzünden aşındıysa krom malzemeler çok kolay bir şekilde aşınabilir. Bu yüzden krom yüzeye sahip olan mobilyaları sildiğinizde sadece ve sadece temiz olan silme bezlerini kullanın. İsterseniz silikon cila kullanabilirsiniz ama sadece temiz olan kroma kullanmalısınız.

Krom yüzeyde paslanma oluştuğunda ince ve temiz bulaşık telini ıslatarak yüzeyi yavaş bir şekilde ovabilirsiniz. Daha sonra yüzeyi iyice silin ve hırdavatçılardan kolaylıkla bulabileceğiniz pas önleyici sprey ile iyice spreyleyin.

Kromlu olan metaller otomobil cilası ya da silikon krem ile temizlenebilir. Yağ lekesi olan kromlu yüzeyi birkaç damla kadar amonyaklı ve sıcak deterjanlı suya batırıp çıkarttığınız ve iyice sıktığınız temiz bir bez ile silebilirsiniz. Fakat mutlaka cilalama öncesinde yüzeyin tamamen kuruduğundan emin olun.

Krom içeren eşyalarınızı bulaşık bezi ile kesinlikle silmeyin. Çünkü yağ ile yemek izleri paslanmanın meydana gelmesine sebep olabilir.

Masaların, sandalyelerin ve taburelerin ek yerlerinde bulunan krom kaplama parçalar genellikle kısa bir süre içinde paslanır. Bu tür eşyaları kuru olan temiz bir bulaşık teli ile yavaş bir şekilde ovun ve sonarsında yine temiz ve kuru bir bez ile silin. Daha sonra incecik bir tabaka krom cilası sürüp yüzeyi iyice parlatın.

krom esya temizligi

Kurşun Ve Kalay Alaşımları

Özellikle modern alışımlar oldukça yüksek oranda kalay içerirler. Eski alaşımlar matlaşmaya karşı yeni alaşımlara göre çok daha dayanıklıdır. Mutlaka yeni alaşımların düzenli olarak tozları alınmalarının dışında daha farklı bir temizlemeye ihtiyaçları olmaz.

Genellikle alaşımlar 2 farklı kaplama ile sunulmaktadır. İlki gümüşü hatırlatan ve oldukça parlak görünümlü bir diğeri de antika görünümünün oluşumunu sağlayan saten cila. Her iki türdeki malzeme ya da eşyalarınızı kullanım sonrasında sıcak köpük ile iyice yıkayın ve sonrasında sıcak suda iyice durulayıp parlatma işlemini temiz yumuşak bir bez ile yapınız.

Her türlü asit kabı ya da eşyada leke yapar ve bu yüzden de eğer kaplama yok ise ya da servis sonrasında hemen yıkanmayacak ise limon ya da salata, sirke, narenciye suyu, baharat ya da sos türünde gıdaları koymak için alaşımları içeren kap ya da kâseleri veya şişeleri kullanmayın.

Bazı türdeki alaşımlı malzemeler makinede yani bulaşık makinesinde yıkanmazlar. Bu yüzden bilhassa satın alırken malzemeyi sorarak alınız.

Gümüş cila ya da alaşım kullanmak bu metallerin üzerinde bulunan çizikleri temizler ayrıca deniz havasında fazlaca kalmış olan malzemelerin de görünümünü yeniler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.