Yumurtalı Yemek Yaparken Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

Yumurtalı Yemek Yaparken Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

Yumurtalı yemek hazırlarken mutlaka yumurtayı farklı ve temiz bir kabın içerisine kırmayı unutmayın. Çünkü malzemeler ile doldurduğunuz çanağın ya da tabağın içerisine yumurtayı kırdığınızda yumurta da bozuk çıkar ise kabın içindeki diğer yemek malzemeleri de bozulacaktır.

Eğer yumurtanın ak kısmını sarı kısmında çok kolay bir şekilde ayırmak istiyorsanız mutlaka yumurtanın kabuğunu tam 2 parçaya kırarak ayırmanız gerekir Ancak bunu yaparken de yumurtanın asrı kısmının tüm olarak kaldığından emin olun.

Yumurtalı Yemek Hazırlama Püf Noktaları

Yumurtalı yemek hazırlamadan önce temizlediğiniz bir kabın içerisine dikkatli bir şekilde yumurtanın ak kısmını dökün ve sarısını da sadece kabuk kısmında bırakın. Eğer bunu yapmaya alışık değilseniz bir kâğıdı huni gibi sarın ve kâğıdın içerisine yumurtayı direk olarak kırın ve kâğıdı ağzı dar olan bir bardağın içerisine koyun. Bu sayede yumurtanın beyaz kısmı bardağın iç kısmına doğru akacak ve sarısı da kâğıdın iç kısmında kalacaktır.

Yumurtalı yemek hazırlarken bazen yumurtanın sadece beyaz kısmını kullanmak gerekebilir. Bunun yumurtanın her iki ucundan da minik birer delik açarak ve sonra da deliklerden hafifçe üfleyerek sağlayabilirsiniz. Bu sayede bir delikten yumurtanın beyazı akacak ve sarı kısmı da yumurtanın içerisinde kalacaktır.

Eğer yumurtanın sarı kısmını sonra kullanacaksanız soğuk suyun içinde ve sadece buzdolabında yumurta sarısını saklayabilirsiniz.

Yumurtanın beyaz kısmını çırpmaya başlamadan önce mutlaka yumurtanın buz gibi olmasına özen gösterin. Yumurta beyazını yumurtalı yemek yapmak için hazırlayacağınız zaman mutlaka çırpma kabının temiz olduğundan emin olun. Çünkü bir damla yağ ya da farklı bir şey olsa bile yumurta akı istediğiniz gibi köpürmeyecektir yumurta akının beyaz rengini korumak açısından yumurta beyazını kesinlikle alüminyum kaplarda çırpmayın. Eğer yumurta beyazının çok hoş bir şekilde köpürmesini istiyorsanız içerisine 3 damla kadar limon suyu ile biraz tuz ve birazda pudra şekeri ekleyin.

Yumurta haşlarken çatlamasını önlemenin yolu

Yumurtalı yemek yapmak için hazırlamak istediğiniz yumurta haşlamasının çatlamasını önlemek için haşlama suyunun içerisine bir tutam tuz ekleyebilir ya da küçük bir tabağı ters çevirdikten sonra üzerine koyabilirsiniz.

Eğer yumurta haşlama sırasında çatladı ise hemen haşlama suyuna 1 tatlı kaşığı kadar sirke ilave edin. Bu sayede yumurtanın beyazı toplanacak ve kabuğunun içinde kalacaktır.

Çatlamış olan yumurtayı haşlamak istiyorsanız yumurtanın her noktasına limon sürüp sıcak suyun içerisinde de sadece 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında 5 dakika boyunca yumurtayı haşlayın.

Eğer yumurtalı yemek yapmak için rafadan yumurtaya ihtiyacınız var ise o zaman yumurtayı sadece 3 dakika kadar haşlamanız yeterli olacaktır.

Eğer yumurtalı yemek yapmak için çok fazla katı yumurtaya ihtiyacınız var ise bu sefer yumurtayı sadece 6 dakika kadar boyunca haşlayın.Yumurtanın tam kıvamında haşlandığı nasıl anlaşılır?

Yumurtanın çiğ mi yoksa haşlanmış mı olduğu anlamak istiyorsanız düz bir yere yumurtayı koyun ve sonrasında yumurtayı çevirin. Yumurtayı gözlemleyin eğer dönüyor ise haşlanmıştır ve eğer dönmüyor ise henüz tazedir. yumurtalı yemek

Bunun dışında yumurtanızı taze saklama yöntemlerini anlatan konumuza buradan bakabilirsiniz.

Haşlanmış yumurtayı kolay soymak

Haşlanmış bir yumurtayı kolayca soyabilmek için haşlamanın hemen ardına yumurtayı buz gibi suya tutun.

Yumurtanın servisi nasıl daha güzel olur?

Eğer haşlama sırasında yumurta sarısının yumurtanın tam ortasında bulunmasını istiyorsanız haşlama sırasında haşlama suyunu sık sık karıştırın. Bu sayede yumurta yemek için sunum yaparken yumurta çok daha şık bir şekilde görünecektir.

Eğer haşlanmış yumurtayı dağılmadan kesmeniz gerekiyor ise, o zaman bıçağı buz gibi suda yıkayın ve sonrasında bıçağa biraz yağ sürün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder