Küvet Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Küvet Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Küvet temizliği haftada en az 2 defa yapılmalıdır. Çünkü küvetler banyo temizliğinde tuvalet temizliğinden sonra en önemli yeri alırlar. Küvet temizliğine direk olarak başlanmamalıdır. Onun yerine küvetin tıpası kapatılmalı ve küvetin içi kaynar su ile doldurulup bir süre bu şekilde küvet bekletilmelidir. Ancak bu işlemi yaparken evde küçük çocuklarınızın küvete yaklaşmamalarına dikkat edin. Eğer çocuklarınız çok hareketli ise küveti kaynar su ile doldurup bekletmektense küveti kaynar su ile iyice yıkayın. Her iki işlemin sonucu aynı olacaktır. Yani kaynar su kirlerin kabarmasına ve ağır lekelerin de yumuşamasına yardımcı olacaktır. Bu sayede biraz sonra uygulayacağınız küvet temizliği çok daha kolay olacak ve çok daha kısa sürede temizleyecektir.

Eğer sizde banyonuzu pırıl pırıl yapmak ve aynı zamanda da kimyasal temizleyiciler kullanmak istemiyorsanız o zaman banyo nasıl temizlenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

Küvet temizliği yaparken yine kimyasal maddelerden uzak durmaya çalışın. Kimyasal maddeler kullanmak yerine evde kendi temizleyici malzemenizi hazırlayın. Bunu yapabilmek için yarım litre kadar kaynar su, 1 çay bardağı kadar sirke, 1 yemek kaşığı kadar arap sabunu, 1 tatlı kaşığı kadar boraks ve 1 tatlı kaşığı kadar da çamaşır sodasına ihtiyacınız var.

Yukarıdaki malzemeleri temin ettikten sonra tüm malzemeleri temiz bir şişenin içine koyun ve şişeyi çok iyi bir şekilde çalkalayın. Eğer normal şişe yerine püskürtmeli bir şişe kullanırsanız çok daha iyi olur. Daha sonra bu sıvıyı hem tüm küvetinize hem de küvetin çevresine bolca uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz bir fırça ya da bez ile küvetinizi çok iyi bir şekilde silin. Silme işleminden sonra küvetinizi sirkeli su ile iyice yıkayın ve sonrasında kalan lekelerin üzerinden temiz bir fırça ile bir defa daha geçin. Eğer fırça ya da bez kullanmak istemiyorsanız ya da temizliğe ayıracak çok fazla vaktiniz yok ise o zaman sirkeli su ile küveti yıkayın ve üzerine birde sıcak su ile yıkayın ve kuruması için öylece bırakın.

Eğer yukarıdaki temizleyici kadar güçlü ancak o kadar ağır bir temizleyici istemiyorsanız o zaman 1,5 çay bardağı kadar sirke, yarım litre kadar su, 1 tatlı kaşığı kadar boraks ve 2 tatlı kaşığı kadar karbonatı temin edin. Daha sonra mümkünse sprey başlıklı temiz bir şişenin içine ilk önce sirkeyi koyun ve şişenin kalanını temiz su ile doldurun. Suyu ilave ettikten sonra da önce boraksı sonra da karbonatı ilave edin ve şişeyi çok iyi bir şekilde çalkalayın. Her temizlik öncesinde bu adımları yeniden sırasıyla takip ederek kendinize yeni temizleyici madde hazırlayın. Temizleme işlemini uyguladıktan sonra küvetinizi bir defa da sıcak su ile iyice durulayın ve vaktiniz varsa kuruması için eski ve temiz bir havlu ile yerleri kurulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder