İPUÇLARIM

İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir?

İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir?

Taşıdığı yüksek besin değeri ve tıbbi özelliklerinin yanı sıra lezzetiyle adından sıkça bahsettiren, protein kaynağı, istiridye mantarının faydaları oldukça geniş bir yelpazededir.
Diyet yapan, şeker hastalığı ve hiper tansiyonu olan insanlara özellikle tavsiye edilen istiridye mantarları oldukça etkili bir şekilde bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca anemiyi durduran ve tedavi eden folik asit içermektedir. Vücut için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir minerallerini, B1,B6,B12 ve C vitaminlerini bulundurmaktadır.
İstiridye mantarı beyin kanamaları, damar sertliği ve iltihaplara karşı koruyucudur. Yorgunluğu giderir, düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir ve bedenin gelişmesinde yardımcı olur.
İnsan için gerekli Pantothen Asidin % 25’ini içermektedir. Ayrıca vücut hücrelerini hasardan koruyan selenyum için de iyi bir kaynaktır. Selenyum E vitaminiyle beraber yaşlandırmayı geciktirici sahip olduğu bilinen bir gerçektir.
Mantardaki ‘Lentinian’ adı verilen maddenin tümörleri azalttığı bilinmektedir. İçeriğindeki polisakkaritlerin, kanser hücrelerinin gelişimini durdurma özelliği vardır. Bundan dolayı mantarların tıp alanında kullanımına yönelik çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.