İPUÇLARIM

Çimen, ot lekesi nasıl çıkar?

Çimen, ot lekesi nasıl çıkar?

Çocuklar veya biz parkta, bahçede veya piknik yaparken istemeden üzerimize yeşil çimen veya ot lekesi bulaşır. Çocuklar genelde oyuna daldıkları için oyun sırasında diz çöküp pantolonun diz bölgesini çok yıpratıp kirletirler. Tabi ki bu durum sadece çocukların başına gelmez zaman zaman bahçe işleri yaparken bizlerinde başına gelmektedir. Kıyafete ot lekesi bulaştıysa ne yapmam gerekiyor?

Ot Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çimen lekesi yeni olduysa sıcak sabunlu su ile yıkarsanız çıkacaktır. Kurumuş çimen lekeleri için giysinizin kumaşı hangi madden yapıldıysa ona uygun bir yıkama seçeneğini seçmelisiniz.

 • Pamuklu ve beyaz kumaştan çimen lekesi nasıl çıkarılır: Yıkama suyu çok sıcak olmalı. Sıcak su ile normal deterjan ve çamaşır suyu eklenerek yıkanmalıdır. Durulama işlemine geçince her litreye bir kaşık sirke ekleyiniz. Bu şekilde pamuklu ve beyaz kumaştan yapılmış pantolon veya eteklerinizi temizlemiş olacaksınız.
 • Yünlü kumaştan çimen lekesi nasıl çıkarılır: Yünlü kumaştaki leke için yaklaşık 20 litre suya bir çorba kasığı oksijenli su veya beyaz sirke ekleyerek yıkanmalıdır.
 • Sentetik kumaştan çimen lekesi nasıl çıkarılır: sentetik kumaştaki leke biraz daha zordur o yüzden 90 derecelik saf tuvalet ispirtosuna ihtiyacımız olacak. İspirtoyla lekeyi silin ve deterjan ve ılık su kullanarak yıkayın. Durulama işlemi sentetik kumaşlarda önemlidir kumasın iyice durulanması için bol su kullanın.
 • Renkli kumaştan çimen lekesi nasıl çıkarılır: Öncelikle Lekeli renkli kumaşınızı sıcak sabunlu suyla yıkayınız. 12 litre durulama suyuna 5 çorba kaşığı oksijenli su katınız.
 • Renkli kumaştan ot lekesi nasıl çıkarılır: Lekeli kısma eter ya da okaliptüs yağı ile silerek lekeyi çıkartabilirsiniz. Bu işlemden sonra kuması normal yıkayın. Kumaşınız kuruduktan sonra iki tarafına kalın kumaş koyun ve ütüleyin.
 • Flanel kumaştan ot lekesi nasıl çıkar: 1 ölçek tuz ve 1 ölçek tartarik asitini karıştırın. Bu karışımı lekeli flanel kumasın üzerine sürün ve ovalayın. 10 dak. Beklettikten sonra fırçayla fırçalayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. SU EDA dedi ki:

  Benimde GS formama çimen oldu nasıl geçer

 2. mavi tur dedi ki:

  Güzel bir makale olmuş heleki çocukları olan birileri için çok çok önemli

 3. Elif dedi ki:

  Çimen lekesine bire bir.. Sirke..!
  Benim kot pantolonum vardı. O kadar yıkamaya bir izi dahi çıkmadı. Sirke koydum lekenin üzerine. Ufacık iz dahi yok. Pantolonum daha yeni gibi duruyor. Size de tavsiye ederim 🙂

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Güzel öneriniz için teşekkürler Elif hanım,

 4. iş güvenliği uzmanı istanbul dedi ki:

  pratik bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim. özellikle bekar erkekler için çok faydalı. bizim gibi şantiyelerde hizmet veren insanlar çamur, çimen, beton lekeleriyle çok uğraşmak zorunda kalıyor. her hafta kuru temizlemeciye vermek hem bütçeyi hemde zamanı çok etkiliyor.

  teşekkür ederim. istanbul’dan selamlar

 5. ilan ver dedi ki:

  güzel bilgiler gerçekten teşekkürler takip ediyorum sizi sürekli

 6. ofis mobilyası dedi ki:

  Gerçekten başıma çok geliyor ve çıkarması çok zor. Güzel bir detay olmuş teşekkürler.

 7. ilan ver dedi ki:

  Çimen lekesini çıkarmak için bir başka yöntem ise lekeli olan yeri sert bir cisimle birazda deterjan katarak ovalamaktır. Bir süre sonra yeşilliğin kaybolduğunu göreceksiniz.

 8. masko dedi ki:

  En zor çıkan lekeler çimen lekeleri sanırım. İzmir kordondaki o güzel çimenlere uzanmıştım. Beyaz kot pantolondan bir türlü gitmedi çimen lekesi. Beyaz giysiler ile sakın çimene oturmayın 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.