Konserve Yapmanın Püf Noktaları ve Teknikleri

Konserve Yapmanın Püf Noktaları ve Teknikleri

Konserve yapımı çok uzun zamanlardan bu yana süregelen ve dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan saklama tekniğidir. Dünya çapında büyük bir endüstrisi vardır ve uzun ömürlü olması güvenilirliği ve ulaşılabilirliği nedeniyle de her zaman talep görmektedir.

Konserve aynı zamanda evlerde de uygulanabilen bir tekniktir ve sürecin doğru uygulanması durumunda son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Eğer siz de sevdiğiniz meyve ve sebzelerle konserve yapmak istiyorsanız, gerek duyacağınız tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.Öncelikli olarak konserve yapımında en önemli husus kullanılacak kavanoz ve kapakların çok temiz olmasıdır. Aynı kavanozlar iyice temizlenmek koşuluyla birden fazla kullanılabilir ancak kapaklar her seferinde yeni alınmalıdır.

Bunların dışında ilginizi çekebilecek olan diğer konularımızdan dan bahsetmek isterim. Konservenin bozuk olup olmadığını öğrenebileceğiniz konumuza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca kapağı sıkışan konserve kapaklarını rahat açma yöntemine de bakmak isterseniz burayı tıklayınız.

Konserve yapma yöntemleri:

Evde konserve yapımında başlıca iki teknik kullanılmaktadır. Bunlar düdüklü tencere ile ve kaynama yöntemi ile konserve yapmaktır. Her iki yöntemde de öncelikle sebze ya da meyveler yıkanır, temizlenir, ayıklanır. Her sebze meyvenin kendine has ön hazırlama süreci olsa da genel prensip sebzeleri tuzlu, meyveleri tatlı suda haşlamak ve sonrasında sıcakken kavanozlara koyup, suyundan da iki parmak boşluk bırakacak şekilde üzerini doldurmaktır ve ilk kez kullanılan kapakları sıkıca kapatmaktır.

  • Düdüklü tencere yönteminde kavanozlar tabanına bir nihale konmuş olan düdüklü tencereye aralarına bez konularak dizilir ve tencere kaynadıktan sonra 20 dakika boyunca pişmeye bırakılır. Bu süreç sonunda kapakların içeriye doğru bombe yapması gereklidir. Eğer yapmışsa konserve saklanmaya hazır demektir. Bir mutfak havlusu üzerine çıkartılıp soğumaya bırakılır.
  • Kaynama yönteminde ise kapağı kapatılan kavanozlar mutfak bezinin üzerine ters bir şekilde bırakılır ve 1 gün boyunca hiç ellenmeden bekletilir. Kapağın bombe kuralı burada da geçerlidir. Eğer kapaklar küçük bir zorlamayla hemen açılıyorsa ya da dışarıya doğru bombe yapmışsa tutmamış demektir. İşlemi tekrar etmek gerekir. Bu yıl kendi konservesini yapmak isteyenlere şimdiden kolay gelsin ve afiyet olsun…
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder