Temizlenmesi İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir? Bölüm 3

Temizlenmesi İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir? Bölüm 3

Plastik boya lekelerini kumaş üzerinden çıkarırken eğer leke henüz taze ise hemen lekenin üzerine buz gibi su ile tampon yapın. Çünkü plastik boya lekesi kuruduğu zaman bu tür lekeleri çıkartmak neredeyse imkânsızdır.

İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir?

Zamk Lekesi; Zamk lekesinin alt kısmına suyu emebilecek bir tür kumaş koyun ve lekeli olan bölgeyi beyaz sirkeye batırmış olduğunuz temiz bir bez ile iyice sildikten sonra kumaşı iyice durulayın.

Zift Lekesi; İlk önce lekeyi tereyağı ya da margarin ile iyice yumuşatın ve çıkarabildiğiniz kadarını kazıyın. Daha sonra terebentin ya da uygun gördüğünüz çözücü bir madde uygulayın. Ancak bu tür maddeleri kumaş üzerinde uzun bir süre boyunca bırakmamaya dikkat edin.

Eğer kumaşın türü sentetik ise limon suyu eklemiş olduğunuz suya ya da saf alkole batırdığınız temiz bir bez ile lekeli bölgeyi iyice silin ve sonrasında iyice durulayın.

Bir başka yöntem ise lekenin üzerine vazelin sürmek ve bu şekilde kumaşı en az 60 dakika boyunca bekletmek ve eter ile iyice silip durulamaktır.

Şeker Lekesi; Bu tür lekeleri ılık su ile tampon yaptıktan sonra çok iyi bir şekilde şampuan ile yıkayın.

Tutkal Lekesi; Bu lekeyi hafif yumuşak bir jale getirene dek üst kısmına bir buz küpü koyun. Daha sonra temiz bir bıçak ile çok dikkatli bir şekilde kazıyın. Daha sonra sabunlu ve sıcak su yardımı ile silin. Eğer leke inatçı ise kıyafetin etiketine dikkat ederek kaliteli bir leke çıkarıcı kullanabilirsiniz.

Tükenmez Ve Keçeli Kalem Lekesi; İlk önce lekenin üst kısmına deterjan dökün ve buz gibi su ile lekeli bölgeyi yıkayın ve sonrasında da soğuk su ile durulayın. Eğer leke tamamen temizlenmez ise hemen üzerine 3 ya da 4 damla kadar amonyak dökün ve yeniden deterjan uygulayıp yeniden soğuk su ile yıkayıp iyice durulayın.

Yağlı Boya Lekesi; Bu tür lekelerden hemen tiner yardımı ile tampon yapın ve sonrasında yumuşak bir şampuan ile yıkayıp bol suda kumaşı durulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder