Zor Kumaş Türleri Nasıl Ütülenir?

Zor Kumaş Türleri Nasıl Ütülenir?

Bu yazımızda bütün kumaş türlerinin nasıl ütülenmesi gerektiğini sizlerle paylaşacağız. Kıyafetlerinizi ütüledikten sonra vakit kaybetmeden asın.

Eğer kolalı bir ütüleme işlemi uygulayacaksanız ilk önce giysinin iç tarafına biraz su püskürtün ve sonra da giysinin ütü öncesi suyu tamamen emebilmesi açısından giysiyi el yordamı ile iyice toparlayın. Daha sonra ütü ısısından emin olun ve ütü giysiye dokunduğu anda cızırtıya benzer bir ses geliyor ise hemen ütünüzün ısısını azaltın.

Buhar & Isı; Giysinizin hem buruşuk olan kısımlarını hem de kırışmış olan kısımlarını hem ısı hem de buhar sayesinde kolay bir şekilde düzleştirebilirsiniz.

Kadife Ve Fitilli Kadife Kumaş

İlk önce kalınca ve temiz bir örtüyü ütü masanızın üzerine düzgün bir şekilde yerleştirin. Daha sonra kıyafetin iç kısmını dış kısmına çevirip kumaşa ütüleme işlemi uygulayın. Eğer kumaşta ütülemesi zor olan bölgeler var ise bu bölgelerde kumaşa dikey bir şekilde buhar uygulayın.

Pamuklu Kumaşlar

Kumaşı düz tarafından ütüleme işlemi uygulayın. Bu tür kumaşlarda ister kuru isterseniz de buharlı ütüleme işlemi uygulayabilirsiniz.

Eğer kumaş koyu renkte ise bu tür kumaşlarda parlama olmamasını sağlamanız lazımdır. Bunun için de hemen kumaşı ters düz edin.

Dantel Ve Süsleme Nasıl Ütülenir?

İlk önce dantel parçayı havlu bir kumaşın üzerine koyun ve buhar ile ancak kesinlikle bastırmadan ütüleme işlemi uygulayın.

Örgüler Nasıl ütülenir?

Örgüleri ütülerken ütüyü yavaşça ve uzunlamasına tutarak ütüleme işlemi uygulayın. Yani bu tür giysileri ütülerken ütüyü kesinlikle kaldırıp yeniden örgü giysinin üzerine koymayın.

Tüylü Ve Havlu Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Bu tür kumaşları mutlaka destekli olan bir yüzeye koyun ve kesinlikle bastırmaksızın ve buharla ütüleme işlemi uygulayın.

Metalik Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Bu tür kumaşlarda mutlaka ısıdan uzak durun. Bu yüzden metalik kumaşları sadece soğuk ütü ile ve hafif bir şekilde bastırarak ütüleyin. Bu tür kumaşlarda mümkünse ütü bezi kullanmaya özen gösterin.

Polyester Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Polyester kumaşlar doğal olmadığı için düşük erime noktasına sahip olan bir kumaştır. Bu yüzden mutlaka giysinin etiketine uyarak ütüleme işlemi uygulamanız şarttır.

Büyük Perdeler Nasıl Ütülenir?

Çok büyük olan perdelerinizi ütülerken dikey bir şekilde ütüleme işlemi uygulayabilirsiniz. Bu ütüleme işlemini kolaylaştırmak için hem güçlü hem de buharlı bir ütü kullanabilirsiniz. Ütüleme işlemini uygularken perdenin arka kısmına yastık koyup perdeye destek olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder