Rahimde Pembe Akıntı Ve Kaşıntı Sebepleri

Rahimde Pembe Akıntı Ve Kaşıntı Sebepleri

Kadınlarda pembe akıntı durumu kafa karıştıran bir konudur. Bunun asıl nedeni bu pembe akıntının hamileliğin başlangıç dönemlerinde de meydana gelebilmesi veya adet döneminden önce meydana gelmesi ya da mantar enfeksiyonundan da oluşabilmesi hatta da dış etkenler yüzünden de ortaya çıkabileceği ihtimalleridir.

Başka bir değiş ile kadınlar bu pembe akıntının tam olarak hangi nedenler yüzünden ortaya çıktığını hemen anlayamadıkları için doğal olarak telaş ederler.

Gebelik etkili olan pembe akıntı, ilişki sonrasındaki bir haftalık aradan sonra pembe akıntı görülmesi durumudur. Bu akıntı gebeliğin başlangıcı olarak görülmektedir. Bunun asıl nedeni ise sperm ve yumurtanın birbirleri ile birleşmeye başlaması ve ilerleme durumu sırasında damarlarda meydana gelen ufak çaplı zararlardır.

Fakat bazı durumlarda hormonsal değişimler ve adet dönemiyle birleşmiş olan pembe akıntı kadınlarca hamilelik başlangıcı ile karıştırılabilmektedir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde periyodik zamanın gözden geçirilmesi önemlidir.

Bunların dışında genital bölge üstünde gerçekleşen zorlayıcı hareketler veya bu bölgeye alınan darbeler yüzünden kılcal damarlarda meydana gelen çatlamalar nedeni ile de pembe akıntı durumu gerçekleşebilir.

Kişisel bakıma dikkat edilmediği zamanlarda da mantar hastalığı denilen durum ortaya çıkabilir. Mantar türü hastalıklar bu tipteki akıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Rahimde Neden Kaşıntı Olur?

Rahimde meydana gelen kaşınmaların en sık karşılaşılan en çok görülen nedeni rahimde meydana gelen mantar enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların en sık görülen nedeni ise kandida’dır. Rahimde kandida enfeksiyonların sebebi vajen asitliğinin bozulması durumudur.

Rahmin içerisindeki normal mikrop yapısı değiştiği zaman, mantarların üreyebilmesi için uygun bir ortam da oluşmuş olur ve mantarlar kısa bir süre içinde çoğalırlar.

Bu dengenin bozulmasının sebebi ise antibiyotik kullanımıdır. Bunun haricinde havuza girdikten sonrası ıslak mayo ile oturulması ya da duş alınmaması gibi durumlar söz konusu olduğunda vajen pH’ının bozulma durumu ortaya çıkabilir. Bunun dışında eşin mantar taşıması durumu da mantar hastalığının sebepleri arasındadır.

Rahimde meydana gelen kaşıntının diğer bir nedeni de vajinal trikomonas adı verilen bir hastalıktır. Bu hastalıkla birlikte meydana gelen akıntı yeşilimsi ve kötü kokulu olan bir akıntıdır.

Diğer Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

  • Hamilelikten korunmak için kullanılan köpük.
  • Rahim bölgesindeki kanserler.
  • Gerektiğinden fazla kullanılan temizlik ürünleri.
  • Kıl dibi iltihabı
  • Batıkların apse ve iltihaba neden olması.
  • Rahim bölgesindeki kılların uzun olması.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder