İPUÇLARIM

Yağ lekesi nasıl çıkar?

Yağ lekesi nasıl çıkar?

Yağ lekesi

Yağ lekeleri günlük hayatta en çok karşılaştığımız lekelerden biridir. Gün içerisinde çeşitli yağlar kullanırınız. Özellikle yemek yapımında, evdeki metal eşyaların yağlanmasında ve cilt bakimi sırasında kullanılan yağlar çıkarılması zor lekeler oluşturabilir.

Yağ çeşitlerini 3 ana kategoriye ayırabiliriz bunlar: Gıda maddelerinde kullanılan yağlar, Bakim malzemelerinde kullanılan yağlar ve Ev eşya ve araçların bakim ve onarım sırasında kullanılan yağlar olarak sınıflandırabiliriz.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 • Yeni oluşan yağ lekesi kurumadan iki tarafına da emici özelliği bulunan pudra serpiştirin. Pudra yağı emdikten sonra temiz bir bezi üzerine serin ve orta sıcaklıkta olan ütü ile ütüleyin, Ütünün sıcaklıyla yağ lekesi ve pudra kuruyacaktır. Kuruyan pudrayı yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Pudra bulamazsanız ince yemek tuzu da kullanabilirsiniz. Çok taze yağ lekesini sıcak sabunlu su ile yıkamakta işe yarayacaktır.
 • Sentetik kumaşlarda oluşan yağ lekesi için eter kullanabilirsiniz. Eter yanıcı bir madde olduğu için lütfen sigara ve ateşten uzak durun. Leke olan bölgeyi etere batırılmış bez ile siliniz. Eter uçucu bir madde olduğu için acık havada kurutun.
 • İpekli kumaşlardaki yağ lekeleri için: Bir bardak suyun içerisine bir fincan amonyak koyun karıştırın. Temiz bezi karışımla ıslatıp lekeyi siliniz. Leke yeni olduysa talk pudrası serpiştirerek yağı emdirebilirsiniz. Sonrasında lekeli bölgenin üzerine kalın kâğıt parçası serin ve orta sıcaklıktaki bir ütü ile ütüleyin.
 • Kadife kumaşlardaki yağ lekesi için: Bir soğanı ortadan ikiye kesinin ve lekeli bölgeyi ovalayın. Kurumu asi beklendikten sonra üzerine kâğıt havlu veya tülden koyup kuması tersinden ütüleyin.
 • Madensel yağları çıkarmak için gliserin kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine gliserin sürün ve sabunlu su ile yıkayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. tanıtım filmi çekimi dedi ki:

  Teşekkürler

 2. expres kurye dedi ki:

  Kot pantolonlar için hangisi uygulanmalı

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.