Hamsi Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Hamsi Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Hamsilerin baş kısımları iyice kesilerek temizlenmelidir. Sonrasında hamsiler tertemiz bir şekilde yıkanmalıdır. Daha sonra hamsiler süzgeçli bir kapta iyice süzülmelidir.

Süzülen hamsilere tuz eklendikten sonra beyaz un ya da mısır ununa bulanır. Una iyice bulanan hamsiler, hamsi tava yapılır. Daha sonra genişçe bir tabağın üzerine birkaç kat kâğıt havlu serilerek hamsi tava soğumaya bırakılır. Soğuyan hamsi tavalar kalın plastik poşetlere konulur ve dondurucuya alınır.

Eğer isterseniz dondurucuya dayanıklı tabakların üzerine hamsileri yerleştirip daha sonra tabağı kalın poşetlerin içine koyup dondurucuya kaldırabilirsiniz. Bu sayede hamsileri porsiyon olarak hazırlamış olursunuz. Bu şekilde hazırladığınız ve dondurduğunuz hamsi balığını en az 3 ila 4 ay kadar dondurucuda taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Hamsileri saklamanın bir diğer yolu da hamsilerin kılçıklarını dikkatli bir şekilde temizleyerek yıkadıktan sonra süzgeçte suyunu iyice akıtmaktır. Süzgeçten geçirdiğiniz hamsileri bir süre beklettikten sonra içerisine biraz tuz ekleyin ve her iki hamsiyi de birbirine yapıştırıp iyice unlayın. Birbirine yapıştırdığınız hamsileri tabaklara dizin fakat bir kattan fazla dizecekseniz her bir katın arasına yağlı kâğıt koymayı unutmayın. Bir önceki teknikte olduğu tabakları poşetleyin ve dondurucuya koyun.

Hamsileri ne şekilde saklamak isterseniz isteyin dondurucudan çıkarttıktan sonra kesinlikle çözdürme işlemine almayın. Eğer hazırlamak istediğiniz yemekte balığın mutlaka çözülmüş olması gerekiyor ise o zaman mutlaka çözdürme işlemini süt içerisinde yapın. Bu sayede hamsilerin içine dondurucu kokusu sinmemiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Maranello Alternatör dedi ki:

    Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder