Farklı Kumaşlar Nasıl Temizlenir?

Farklı Kumaşlar Nasıl Temizlenir?

Farklı lekeler yazımıza başlarken astarlı giysiler ile başlamak istedik. Çünkü astarlı giysileri herkes giymez ya da varsa dahi 1 ya da 2 tane kıyafeti sadece astarlıdır.

Astarlı olan giysilerde mutlaka etiket dikkate alınmalıdır. Çünkü astarlı giysilerin hemen hemen hepsi kuru temizleme gerektiren giysilerdir. Etikete uyulmadan uygulanan temizleme işlemi mutlaka giysinin astarını bozacaktır.

Asetat Nasıl Temizlenir?

Asetat demek brokode yani işlemeli ya da simli kumaşlar saten ya da tafta türünde perde ve astar malzemesi demektir. Asetat temizlerken asetatın aşırı derecede kirlenmemesine dikkat edin. Genelde bu tür kumaşlar soğuk ve köpüklü su ile yıkanmalıdır. Bu tür kumaşları yani astarları sürtmemeye özen gösterin ve büzmeyin. Ütüleme işlemini iyi bir şekilde yapın ve kumaş ütüleme sırasında hale nemli ise mutlaka düşük derecede ütüleme yapın.

Kuzu Yünü Nasıl Temizlenir?

Kuzu yünleri çok soğuk olan suda ve yün yıkama deterjanı ya da yumuşak sabun tanecikleri ile yıkanmalıdır. Kurutma işlemi dışarıda değil içerde olmalıdır. Kazaklar ise en iyi plastik kafesli kurutucularda kurutulur ya da temiz bir çift külotlu çorabın bacaklarını kazağın kollarına geçirin ve parmaklarından ve belinden ipe asın.

Tüvit Nasıl Temizlenir?

Saf yünden üretilen tüvitlerde mutlaka kuru temizleme uygulanmalıdır. Katkı maddesi içeren tüvitlerde kuru temizleme ya da buhar presi uygulanır ise temizleme işlemi çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

Eğer kıyafet çok eski ise ve kuru temizleme masrafına girmek istemiyorsanız yün yıkama deterjanı ya da sabun tozu kullanarak sadece ılık suda yıkama işlemi uygulayın. Durulama en az 2 defa olmalıdır. Eğer mümkünse makine yerine el ile yıkayın ve fazla suyu çıkartmak için temiz bir havluya sarın. Kurutma işlemi uygularken bolca rüzgâr alan bir yere kıyafeti asmanız yeterli olacaktır. Ütüleme işleminde buhar basmanız kâfi gelir.

Unutmayın!

Bilhassa türünden emin olmadığınız kıyafetlerinizin etiketlerini dikkate alın.

Eğer etiket görünmez bir halde ise kuru temizleyiciden ya da direk aldığınız mağazadan temizleme talimatlarını belirlemek için bilgi alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder