Elma Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Elma Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Elma saklamak istiyorsanız mutlaka karanlık, serin ve yeteri kadar nem alan bir yerde saklamanız gerektiğini bilmelisiniz. Eğer büyük ve kileri olan bir eviniz var ise elmaları rahat bir şekilde kilerde saklayabilirsiniz.

Eğer kilerinizin yeterince nemli olmadığını düşünüyorsanız kilerin içine farklı yerlere su dolu kaplar koyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Eğer kileriniz yok ise ve fazlaca elma aldıysanız düz kutuların içinde oluklu kâğıtlara sararak saklamalısınız. Elmalar üzerinde saklama süresi boyunca eziklerin oluşmasını engellemek için büyükçe bir karton kutuyu küçük parçalara ayırıp elmaların arasına yerleştirebilirsiniz.

Elma stoklarken ezik, çürümüş ay ad yumuşayıp yaralanmış elmaları stoklamayın. Bu tür elmaları kullanılabilen kısımlarını kesip komposto ya da şerbet yaparak değerlendirin. Elma saklarken unutmamanız gereken en önemli nokta bilhassa sapsız elmaların diğer elmalara oranla çok daha hızlı bir şekilde çürüyeceğidir. Bu yüzden de özellikle sapsız elmaları çok çabuk bir şekilde tüketmeye çalışın.

Stokladığınız elmaları her hafta kontrol edin. Hasar görmüş elmaları ayırın ve hemen tüketin ya da atın. Çünkü çürüyen elmalar etilen gazı salgılayarak diğer elmalarında çürümesine neden olacaktır. Bu yüzdem de elmalar kesinlikle yan yana ya da diğer meyveler ile saklanmamalıdır.

Elmaların çok çabuk bir şekilde kurumasını engellemek için isterseniz delikli filmler ile kutuları kaplayabilirsiniz. Veya bu yönteme alternatif olarak elmaları delikli polietilen torbaların içinde saklayabilirsiniz.

Polietilen içeren plastik torbalar etilen salgısını azaltıp çürümenin hızının yavaşlamasına yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder