Şeytan Otu Hangi Bölgelerde Yetişir, Şeytan Otunun Faydaları Nelerdir?

Şeytan Otu Hangi Bölgelerde Yetişir, Şeytan Otunun Faydaları Nelerdir?

Şeytan otu diğer adları ile hiltit ve şeytan tersinin Latince adı ferula asa foetida’dır. Diğer Latince adları arasında ferula anatolica, ferula Lycia, ferula orientalis ve ferula communis vardır.

Şeytan otu bitkisi 3 metreye kadar yükselen bir bitkidir, büyük ve parçalı yaprakları vardır ve sarı çiçekleri olan otsu bir bitkidir.

Şeytan Otunun Yetiştiği Bölgeler

Şeytan otunun asıl yetiştiği bölgeler Batı Afganistan, İran olmakla beraber Anadolu’da da Ferula asa dışında diğer tüm türleri bulunmaktadır.

Şeytan Otunun Kullanışı Nasıldır?
• Şeytan otunun toprak üst kısımları güneşte kurutulmak sureti ile parçalanır. Şeytan otu acı bir lezzette olup keskin bir kokuya sahiptir. Şeytan otunu toz haline getirip hap yapmak sureti ile yutulur.
• Şeytan otu Hindistan ve İran gibi ülkelerde günlük kullanılan baharat olarak tüketilmektedir.

Şeytan Otunun İçindeki Maddeler Nelerdir?
Şeytan otunun içindeki maddeler arasında organik asitler, reçine, zamk ve uçucu bir yağ vardır.

şifalı bitkilerin tüketilmesiŞeytan Otunun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Hazım sorunları olanlar, yada tam aksi iştahı yerinde olmayanlar yada mide gazından şikayetçi olanların en çok kullandığı bitki şeytan otudur. Çünkü şeytan otu hazmı kolaylaştırır, iştahı açar ve sindirim sistemi gazlarını giderir. Bu rahatsızlıklardan şikayetçi olanlar şeytan otuna güvenebilirler.
• Şeytan otu ayrıca bağırsak kurtlarını döker.
• Şeytan otu teskin edici ve sakinleştirici etkisi ile sinirsel rahatsızlıklardan muzdarip olan kişilerin yardımına koşar. Hafif uyku verici etkisi ile özellikle gece altına kaçırma sorunu olan çocuklarda şeytan otu kullanılır.
• Histeri sorunu olan kişiler yine şeytan otunun şifa verme özelliklerinden faydalanabilirler. Yatıştırıcı etkisi sayesinde histeri sorunu olan kişilerde şeytan otu iyileştirme özelliğine sahip bitkiler arasında bulunmaktadır.
• Şeytan otunun yukarıda saydığım etkilerinden faydalanmak istiyorsanız o zaman şeytan otunu 0.5 gram kadar toz olarak günde 3 defa almanız yeterli olacaktır.
• Şeytan otu vücuttan ter ve idrar gibi salgılarla vücuttan atılır o yüzden şeytan otu özellikle terli vücutlarda kötü kokuya yol açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder