İPUÇLARIM

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Yumurta Bölüm 4

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Yumurta Bölüm 4

Yumurtalar bayatladıkça içindeki hava boşluğu da artmaya başlar. Sallandıkları zaman da içlerinden hareket sesi gelir. Böyle bir durumda yumurtanın taze olmadığını gösterir.

Unutmayın sevgili hanımlar taze olan yumurta ağır ve bayat olan yumurta ise hafiftir.

Yumurta İpuçları

Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için yumurtaları soğuk suyun içerisine batırın. Eğer yumurta suyun yüzeyine çıkıyor ise bu yumurtaları kesinlikle yemeyin.

Eğer bir yumurta su yüksekliğinin ortasında kalıyor ise bu yumurtalar rafadan olarak yenmemelidir. Ancak rafadan harici her türlü yenilebilir. Eğer yumurtalar suyun dip kısmına gidiyor ise bu yumurtalar taze demektir ve her şekildeki pişirme yöntemi ile yenilebilir.

Taze olan yumurtanın sarısı yoğundur ve beyaz kısmı da yumurtanın tam ortasındadır. Daha az taze olan yumurtanın beyaz kısmı neredeyse sıvı haldedir ve sarısı ise yerinden kaymış bir şekilde durur. Eğer yumurtayı salladığınız zaman herhangi bir ses duyarsanız bu yumurtayı rafadan olarak yememeniz gerektiğine işarettir.

Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da yumurtayı çok düzgün bir şekilde tabağa öylece kırmaktır. Taze olan yumurtanın akı tabağa yayılacaktır ancak sarı kısmı dağılmaz ise bu yumurtanın taze olduğunu anlayabilirsiniz. Yumurtanın sarı kısmı tabakta hemen dağılıyor ise bu yumurta kesinlikle bayatlamaya başlamış demektir.

Pişirdiğiniz bir yumurtanın tamamen pişip pişmediğini anlamak için ilk önce yumurtaları topaç gibi çevirin. Bu sırada pişmiş olan yumurtalar hemen duracaktır ve çiğ olan yumurtalar ise içerisindeki sıvı sayesinde hala dönmeye devam edecektir.

Yumurtaları daima farklı kaplara kırın. Daha sonra farklı kaplara kırdığınız yumurtaları bir araya getirin. Bu sayede bozuk olan yumurtayı anlayabilir ve bozuk yumurtalar ise taze yumurtaların birbirine karışmadığından emin olabilirsiniz.

Pazardan ya da marketten yumurta aldığınız zaman aynı torbanın içerisine hem yumurtayı hem de enginarları birlikte koymayın. Çünkü enginarlar yumurtaların sıvılaşmasına neden olacaktır.

Yumurtaların kabuk kısımları gözeneklidir. Bu yüzden de yumurtalar nefes alır ve diğer kokuları da emerler. Bu yüzden de yumurtalar kesinlikle peynir, sarımsak ya da kavun gibi besinlerin yanına konmamalıdır.

Yukarıdaki önerileri beğendiyseniz mutlaka yumurta önerilerinin devamının bulunduğu bölüm 1 ve bölüm 2’ye ve bölüm 3’e de bir göz atmayı isteyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.