İPUÇLARIM

Tespih böceği nasıl yok edilir? Tesbih böceğinden nasıl kurtulurum ?

Tespih böceği nasıl yok edilir? Tesbih böceğinden nasıl kurtulurum ?

Tesbih böcekleri rutubeti ve sıcağı seven canlılardır. Havaların ısınmasıyla birlikte bahçenizde ya da evinizdeki bitkilerin köklerinde görebilirsiniz. Zaman zaman da banyonuzun rutubetli yerlerini tercih edip yaşayabilirler. Banyolarda tesbih böcekleriyle mücadelede yapılması gereken ilk şart , rutubeti mümkün olduğunca yok etmektir.Bunu eğer varsa ise, su kaçakları bulunup tamir edilmeli , banyonun yerleri , küvet ve lavabolar her kullanımdan sonra kurutulmalıdır.

Ayrıca banyolar çamaşır suyuyla temizlenmeli , sonrasında da çok iyi bir şekilde havalandıma yapılmalıdır. Özellikle su tesisatının olduğu bölgelerde çatlaklar olması muhtemeldir. Bunların bulunup tamir edilmesi gerekir.Banyo tabanına sereceğiniz bir paspas da size kuruluk konusunda yardımcı olacaktır.

Tespih Böceğiyle Nasıl Mücadele Edilir?

Bu böcekler zaman zaman da mutfaklarda ortaya çıkarlar. Bunun nedeni mutfak dolaplarının arkasında oluşan rutubet ve muhtemel su sızıntılarıdır. Bir de elbette yiyecek kırıntıları da tesbih böceklerini çeken sebeplerdendir.
Mutfaklarda da yine banyoda olduğu gibi rutubetle mücadele etmeli, ulaşabildiğimiz her noktanın kuru kalmasını sağlamaya çalışmalıyız.

Tesbih böcekleri zaman zaman da evdeki bitkilerimizin köklerinde ortaya çıkarlar. Saksılarımızı ve topraklarımızı yılda bir kez değiştirmek , bitki diplerine sirkeli ya da sabunlu su ile sprey yapmak bu böcekleri uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu canlılara karşı kullanabileceğiniz hazır spreyler de mevcuttur. Ulaşamadığınız noktalara da bu spreylerle müdahale ederek köklerini kazıyabilir siniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. emre dedi ki:

    Merhaba evimi kulagakacanlar basti. Ne yaptiysam gitmiyorlar. 4.kat olmasina ragmen nasil geliyorlar anlamiyorum.balkonda yemek yedik iceri girdigimds heryerdelerdi evk haftad iki defa sabunlu su ile temizliyorum yinede iceri giriyolar.camlarda tel ortu var yinede girmisler en etkili ilac nedir lutfen yardimci olun tesekkurler.

    1. ekrem dedi ki:

      Taşının.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.