Mayalı Hamur Nasıl Hazırlanır?

Mayalı hamur çok basit ve çok kolay bir şekilde hazırlanabilir. Bunun için 1 kilo kadar unun içerisine 40 gram kadar maya ile 400 gram kadar da süt ya da aynı miktarda su ekleyip, üzerine de 4 yemek kaşığı kadar yağ ile 3 yumurta, 1 yemek kaşığı kadar şeker ve birde 1 tatlı kaşığı kadar tuz ilave edin.

Mayalı Hamur

İsterseniz mayalı hamuru bol şeker, yağ ve yumurta ile hazırlayabileceğiniz gibi birde sade olarak da hazırlayabilirsiniz.

Mayalı hamur hazırlarken tarife uygun olarak mayalı hamurun içindeki yumurta, süt ya da su ve un miktarları değişebilir. Bu yüzden her zaman için önemli husus hamurun istenilen kıvamda olmasıdır. Ancak hem yağ hem de şeker tarifte öngürülen miktarları geçmemelidir. Buna dikkat etmezseniz o zaman hamurun lezzeti istediğiniz gibi olmaz.

Mayalı hamura su ya da süt mutlaka yavaşça ve az miktarlarda eklenmelidir.

Eğer mayalı hamura yumurtanın beyazını eklerseniz hamur hem daha lezzetli hem de çok daha hafif olur. Ancak yumurtanın beyazı hamurun çok daha kısa bir sürede bayatlamasına neden olur. Bu nedenden dolayı tarifte uygun görülen yumurta adedindense sadece yumurtanın arı kısmını ve iki katını ekleyin.

Puğaça hamuruna 2 tane haşlanmış patates ilave ederseniz puğaça hamuru çok daha lezzetli ve çok daha yumuşak olacaktır. Eğer bir ölçüğe ihtiyacınız varsa 1 kg un için 2 tane orta boyda patatesi ölçü olarak alabilirsiniz.

Mayalı hamur hazırlarken maya oranını hamura göre ayarlamanız en iyisidir. Buna göre 1 kg un ile sade hamura sadece 30 gram kadar maya ekleyebilirsiniz.

1 kilo gramlık puğaça hamuruna 70 ya da 100 gram maya eklenebilir.

Bol şekerli, yumurtalı ve yağlı bir hamur için 1 kilo una 100 ila 150 gramlık maya kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.