İPUÇLARIM

Kurumuş nar lekesi nasıl çıkar?

Kurumuş nar lekesi nasıl çıkar?

Nar, küçük küçük çekirdekleri olan yüzlerce taneciklerden oluşan kırmızı renkte bir meyvedir. Nar tane sayısından çok olduğu için de yemesi ve ayıklaması oldukça güçtür. Nar yerken genellikle ya üzerimize ya halıya taneler düşürüp, ezebilir ya da leke sıçratabiliriz. En zor temizlenen lekelerden biri de nar lekesidir. Peki nar lekesinden nasıl kurtulunur? Nar lekelerinde kurtulmak için ise basit yöntemler ile mümkündür.

Nar lekesi nasıl temizlenir?

Öncelikle nar lekesi bulaşan yüzey üzerine hemen limon kolonyası dökülür ve beyaz bir bez yardımıyla iyice bastırarak silinir.  Leke yeni ise çıkartması daha kolay olmaktadır. Basit yöntemler ile bundan kurtulunabilinir. Tek ihtiyacınız limon kolonyası ve beyaz bir bezdir bu durumda. Fakat bazen nar lekelerini temizlemeyi unutabiliriz. Bu durumda kuruyan lekeleri temizlemek zorlu bir hal alır.

Kumaş yüzeylerden kurumuş nar lekesini çıkarma: Kurumuş nar lekesini kumaşlardan çıkartmak ise daha da zordur. Çünkü kuruyan lekeler kumaşın içine işleyerek oraya yerleşir ve kolay kolay çıkmak istemez. Kurumuş nar lekesinin inatçı olduğu bilinilir ve bu yüzden de çıkartmak her zaman daha zordur. Kurumuş nar lekesinde Asprin adlı kırmızı şişelerde satılan leke çıkarıcılar ile lekeli yüzey iyice temizlenerek lekelerden kurtulunabilinir. Bu leke çıkartıcıyı ayrıca kurumuş nar lekesinin üzerine bol miktarda sıkabilirsiniz. Kumaşlarda kurumuş olan nar lekesinin üzerine bu leke çıkartıcı döküp bekledikten sonra lekeli kumaşı makineye atıp, yıkayabilir, lekelerden arındırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. emek çilingir dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  2. Cebeci çilingir dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.