Uzun Yaşatan Gıdalar; Soğan

Uzun Yaşatan Gıdalar; Soğan

Soğan Türk mutfağının bel kemiğidir. Soğan meze, yemek ve mutfağımızın vazgeçilmesi salatalara katılarak lezzet verir ve soğan oldukça sağlıklı ve vücut için yenileyici bir maddedir.

Uzun Yaşam İçin Soğan

Soğan sebzesinin toprak ve ışığa gerek duymadan kendi kendine çimlenebilen ve tohum oluşturabilen bir sebze olduğu gözlemlenmektedir. Elbette bu derece bağımsız bir bitkinin yaşamsal gücünün yüksekliği de tartışılmaz. Soğanın içerisinde vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlayan birçok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Bunlar; A, B ve C vitamini, mineral olarak da fosfor, iyot, kükürt, sodyum, potasyum, nitrat, demir gibi maddeler olduğu bilinmektedir. Bu vitamin ve mineraller ayrıca vücuttaki mikrobik hastalıkları yok etmeye yardımcı olan doğal bir ecza deposudur. Cilt üzerinde bulunan sivilce, egzama ve benzeri birçok hastalığa çare olan soğan;  nezle, grip, akciğer hastalıkları ile diyabet hastalığı içinde oldukça iyi bir çözümdür. Soğan bağırsakları temizlediği gibi orada bulunan gıdaların kokuşup vücudu zehirlemesine engel olduğu gibi bağırsak kurtlarının da ölmesinde yardımcı olur. Sinir sistemine iyi gelir, uyku problemlerini çözer, vücuttaki fazla tuzun ve suyun dışarıya atılmasında yardımcı olur, fazla kilo problemlerini çözümüne yardımcı olur, iktidarsızlığa iyi gelir. Kendinden geçmiş bir kişiyi soğan kokusuyla kendine getirebilirsiniz.

Arı sokmasına, arının soktuğu bölgeye soğanın suyuyla nüfuz edilirse acıyı minimuma indirir ve şişmeyi azaltır. Fakat bu işlemi arının iğnesinin vücuttan aldıktan hemen sonra yapınız.

Kan damarlarının güçlenmesini sağlayan, kanser olma riskini düşüren, vücuttaki taş oluşumunu engelleyen, yaşlanmayı geciktiren soğan, olmazsa olmaz bir maddedir. Yemeklerinize soğanı kullanırken yağda kavurulup yakılmamalıdır, pişirme işlemi bol suda yapılmalıdır fakat çiğ olarak tüketilirse çok daha fazla yararlıdır.

Ayak ve ellerde oluşan siğiller üzerine geceleri soğan sürmek, dolama üzerine de soğan kabuğuyla birlikte zarıyla bağlanırsa daha hızlı olgunlaşması sağlanabilir.

Soğanın kokusunu azaltmak için soğana birlikte maydanoz yemek işe yarar ama daha iyi bir yöntem bir tane baharat karanfil çiğnemektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder