Pas Nasıl Çıkar?

Pas Nasıl Çıkar?

Paslanma sadece ve sadece metal yüzeylerde değil birçok farklı yüzeyde de meydana gelebilecek kimyasal bir değişimdir. Genellikle su ile hava ve temas ya da nemli hava koşulları pasın oluşmasına neden olur. Pas düzgün bir şekilde temizlenmediği takdirde paslanmış olan yüzeyler bulundukları mekana ya da araca çok büyük zarar verir ve kısa bir süre içinde çürütür.

Bu nedenden dolayı da pas lekeleri mutlaka vakit kaybetmeden temizlenmelidir. Bilinenin aksine pas temizleme işlemi göründüğü kadar zor bir iş değildir.

Pas temizliğinde aklınızda bulundurmanız gereken en önemli husus asitlerin pas ile tepkimeye gireceğidir. Başka bir değiş ile paslı bölgeyi herhangi bir asit içeren bir sıvı ile silinir ise pas lekesi hemen temizlenecektir.

Pas Lekesi Nasıl Temizlenmeli?

Kimyasallar İle Temizleme; Pas temizleme işlemlerinden en iyi pas giderici kimyasallar en iyi sonuçları veren ürünlerdir. Bu kimyasallar sprey ya da macun şeklinde de olabilir. Pas giderici kimyasallar genelde yapı marketlerde ya da büyük süpermarketlerde kolay bir şekilde bulunabilir. Bu kimyasallar eğer kullanım kurallarına uyularak paslı bölgeye uygulanır ise bu ürünler pas temizliğinde kesin sonuç verecektir.

Deterjanlar İle Temizleme; Evde kullanmış olduğunuz deterjanlar da pas temizleme özelliğine sahiptirler. Eğer doğru olan deterjanı pası temizlemede kullanırsanız o zaman mutlaka pas temizliği başarılı olacaktır.

Limon Tuzu Veya Limon İle Temizleme; Limoz tuzu ya da limon kullanarak pasları temizlememiz de mümkündür.

Öncelikle paslı olan yüzeye limonu uygulayın ve sonrasında üzerine bir miktar tuz dökün ve sert bir sünger ile iyice ovun. Bu temizleme yöntemini hem yumuşak hem de çabuk bir şekilde zarar görebilecek yüzeylere uygulanmayın.

Eğer isterseniz 1 ya da 2 kaşık kadar limon tuzunu plastik bir kabın içerisine koyun ve hemen üzerine kaynar su dökün. Daha sonra paslanan eşyayı hazırladığınız bu suya atın ve bir süre bekletin. Sonrasında su yeşile dönmeye başlarken pas lekeleri de iyice temizlenmiş olacaktır.

Bu uygulamanın sonucunda pası tamamen sökülmüş olan eşyanın da kararmış olması normal bir durumdur. Eşya da oluşan kararmayı açmak için ilk önce karbonatlı su karışımı hazırlayın ve sonrasında metal eşyayı bu karbonatlı suyun içerisine atın. Sonrasında eşya bir müddet bekledikten sonra eski metal rengine geri dönecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Abiler ben bisikletimin maşasını
    değişyireceğim fakat pas oturmuş
    oynamıyor nasıl sökebilirim

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder