Bitkiler ve Şifaları

Bitkiler ve Şifaları

Günlük kullandığımız otları az çok hepimiz tanıyor ve verdikleri şifaları biliyoruz. Fakat daha adını bile duymadığımız bitkileri ve bizlere verdikleri şifaları, diğer bitkileri bildiğimiz gibi biliyor muyuz? Pek değil öyle değil mi? O zaman, adını pek duymadığımız ama aslında bizlere çok büyük şifaları ve faydaları olan bitkileri biraz daha yakından tanımaya çalışalım.

Besbase

Besbase bitkisini pek fazla tanımasakta, aslında her evde bulunması gereken bir bitkidir. Çünkü bu bitki, günlük hayatta sık sık rastladığımız ve canımızı sıkıp, biz rahatsız eden bazı sorunların hızlı çözümüdür.

Besbase bitkisi,özellikle balgam ve safra söktürücü özelliği ile tanınır. Fakat bunun yanı sıra besbase kurt düşürttüren bir etkiye de sahiptir.

Boru Çiçeği (Çan Çiçeği)

Boru çiçeği bitkisi, çağımızın rahatsızlıklarından olan ve hemen hemen her 10 kişiden beşinde olan, astım, bronşit ve nefes darlığını tedavi etmede birebirdir.

Çekem

Bu bitki romatizma ağrılarını gidermekte özellikle kullanılır. Fakat bunun dışında, tansiyonu düşürür ayrıca kuvvet verici bir özelliği vardır. Bunların dışında, kusturma ve idrar arttırma özelliklerine sahiptir.

Asma

Bildiğimiz asma ilave edilerek yapılan ilaçlar kanamayı durdurur, vücuda güç verir, sarılığın önünü keser ve ishal sorununu giderir.

Balık Otu

Balıkotu aslında çok ama çok tehlikeli bir uyuşturucudur. Genelde sara nöbetlerini azaltmak için kullanılan balıkotu, dahilen kullanıldığında kurt düşürücü vazifesi görmektedir.

Banotu

Gavur haşhaşı olarak da bilinen banotu, otsu ve yumuşak tüylü bir bitkidir.  Banotu bitkisinin bilinen 6 türü bulunmaktadır. Genelde, siyah ve mısır banotu çeşitleri tedavide kullanılan çeşitlerdir. Mısır banotu Malatya’da çok görülmektedir. Siyah banotu ise, tüm Trakya ve Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.

Banotu, güçlü bir ağrı kesici ve uyuşturucudur. Bilinçsiz kullanıldığında, zehirlenmelere yol açma tehlikesi vardır.

sifa veren bitkiler

Çörek Otu

Her yerde bulabileceğimiz çörekotu, koklandığı taktir de baş ağrısını hemen keser. Çörekotu, bağırsak ve mide gazlarını söktüğü gibi, hazmı kolaylaştırır ayrıca iştah açmakta da birebirdir. Çörekotu aynı zamanda, dinçlik ve kuvvet vermektedir.

Defne

Defne bitkisini herkes bilir. Ama ya şifalarını? Defne, Vücuda ferahlık verir, iştah sorunu olanlarda iştahı açar, terletir ve vücuttan toksinleri atar, ateşi düşürmekle kalmaz, idrar ve adet söktürme de birebirdir. Ayrıca, defne sinir ağrıları çekenler için çok faydalıdır.

Eğrelti Otu

Çok ama çok eski zamanlardan bu yana eğreltiotu, bağırsak parazitlerinin yok edilmesinde kullanılır. Ama eğreltiotu, gerekli olan miktardan fazla kullanılmamalıdır.

Gelincik

Gelincik, yanıkların tedavisinde, kusmayı ve ayrıca kan tükürmeyi önlemede kullanılır.Bronşit, nefes darlığı ve astımı rahatlatmada da gelincik kullanılmaktadır.

Güzel Avrat Otu

Güzelavrat otu, birçok tür ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, beyin, sinir, kalp, astım, bağırsak, mide, ve ayrıca ağrı kesici ilaçlardır.

Hanımeli

Hanımeli bitkisinin her zerresi başka bir derde devadır. Hanımeli’nin yaprakları tıp alanında gargara için kullanılmakta, çiçekleri antispazmodik olarak, meyveleri ise, kusturmada ve idrar söktürmede işe yaramaktadır.

Hatmi Çiçeği

Hatmi çiçeği, tahrişleri gidermede ve göğsü yumuşatmada kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder