İPUÇLARIM

Alerjik Öksürük İçin Bitkisel Çözümler

Alerjik Öksürük İçin Bitkisel Çözümler

Sürekli olarak öksüren başka bir değiş ile alerjik öksürüğü bulunan kişi yaygın olarak görülen alerjenler için testler yaptırmalıdır.

Bu durumda olan kişiler alerjinin yoğunluğunu en aza indirmek için ilaç alabilirler.
Alerjik öksürüğe sahip olan kişiler özellikle polen gibi yaygın alerjenlerden uzak durmalıdır.

Bu durum solunum yollarındaki enflamasyonun azalmasını sağlayacaktır.

Alerjik öksürüğe çözüm bulunamaz ise anti enflamatuar ilaçlar ile daha kapsamlı alerji testleri yaptırılmalıdır. Bu sayede doktor da öksürüğü tedavi etmek için bir tedavi planı oluşturabilir.

İritasyon ve öksürük durumu genellikle kişinin boğazında yara oluşturacaktır. Bu yüzden de boğazı yumuşatmak için pastil alınabilir. Unutmayın alerji ilaçları alan kişilerde öksürme nöbetleri de mutlaka azalacaktır. Bunun yanı sıra öksürmeyi durdurmak amacı ile ilaçlara asla ve asla tedavi öncesinde başvurulmaması gerekmektedir.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Bildiğiniz üzere alerjik öksürük durumu için doktora danışılması ve gereken önlemlerin doktor tarafından uygulanması kritik bir noktadır. Ancak bunun dışında evde de uygulayabileceğiniz birkaç tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

1. İlk önce bol bol su ve sıvı tüketerek alerjik öksürüğü sisteminizden iyice temizleyin. Unutmayın su ile meyve suları boğazınızda bulunan mukusu azaltmaya yardımcı olacaktır. Su ve sıvı alımı mukusları gevşetecek ve vücudun öksürmek kaydı ile onları atmasına yardımcı olacaktır. Buna yardımcı olmak için mutlaka öksürüğün geleceğini hissettiğinizde su ya da meyve suyundan küçük yudumlar alın.

2. Eğer isterseniz sizde evde kendi öksürük şurubunuzu yapabilirsiniz. Bunun için biraz limon suyu ve limon suyunun iki katı kadar balı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı öksürük iyice artmaya başladığı zaman için.

3. Sürekli olarak bulunduğunuz odanın havasını nemlendirin. Bunun için sıcak bir duş alın ve iyice buharlı havayı içinize çekin. Bulunduğunuz odada sürekli olarak hava nemlendiricisi bulundurun. Bu sayede boğazınızdaki mukuslar da gevşeyecek ve alerji öksürüğünüz iyice azalacaktır.

4. Boğazınızı sürekli olarak yumuşatın. Sürekli öksürdüğünüz için boğazınızda yara oluşumunu engellemeniz gereklidir ve bunun için de ıhlamur benzeri bitki çayları içmeniz gerekir.

5. Uykuya geçerken yani yatarken alçak yastık yerine yüksek yastık ya da 2 yastık üst üste kullanın. Bu sayede gece yakalandığınız öksürüğü de azaltmış olacaksınız.

6. Hayatınızda çevrede ve evde bulunan alerjenlerden uzak durmaya özen gösterin. Bu alerjenlerin başlıcaları toz ile polen, hayvan kepeği ile küf olarak gösterilebilir. Bunların yanı sıra sigara da alerji öksürüğünüzü tetikleyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.