Bit Otu Hangi Bölgelerde Yetişir, Bit Otu’nun İçindeki Maddeler Nelerdir?

Bit Otu Hangi Bölgelerde Yetişir, Bit Otu’nun İçindeki Maddeler Nelerdir?

Bit otu halk arasındaki diğer adları ile hazeran, mevzek ve kokar otudur. Latince adı ise delphinium staphisagria’dır. Bit otu bitkisi 1 ila 1.5 metre boylarında, tüylü meyveleri olan, mayıs ve haziran aylarında mavi-mor çiçekler açan bir ottur.

Bit Otunun Yetiştiği Bölgeler
Bit otu genellikle denize yakın olan boş arsalar ve ekin tarlalarının kenarlarında bulunmaktadır. Bit otu bitkisi yüksek rakımlı yerlerde yetişmez. Bit otu bitkisi Akdeniz ve Ege kıyılarında yetişir. Anadolu’da bu bölgeler civarında bulunmaktadır.

Bit Otunun Kullanılışı
Bit otunun meyveleri tamamı ile olgunlaştıktan sonra koparılır ve tohumları alınır. Bu tohumlar 0.5 cm çapında ve siyah ve koyu gri üzeri pütürlü tanelerdir.

Toz halinde merhem yapılmak sureti ile yada su ile kaynatılarak bit otunun şifa veren özelliklerinden faydalanılır.
Eğer gerçek bit otu yok ise bahçe yada tarla bit otundan da yararlanılabilinir.

Bit Otunun İçindeki Maddeler

Bit otunun içerisinde uçucu ve sabit bir yağ ile delphinin, delphonin, staphisin, delphisin, delphinoidin, staphisagrin alkaloidleri bulunur.

bit-1024x817Bit Otunun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Bit otu çok zehirli bir bitkidir ve bu yüzden bit otunun kullanımı zamanımızda pek yoktur.
• Fakat kullanıldığı zamanlarda bit otu sara, kuduz, tetanoz gibi hastalıkların yanı sıra yatıştırıcı olarak da kullanılmaktaydı.
• Bit otunun haricen dahi kullanımı tehlikelidir. Fakat romatizmal ağrıları gidermek amacı ile kullanılmaktadır.
• Bit otunun adından da anladığınız üzere bu bitki kene, bit ve pire gibi vücuttaki parazitleri öldürmek amacı ile kullanılmaktadır. Bit otunun bu özelliğinden faydalanmak istiyorsanız 20 gram kadar tohum alın ve bu tohumları 1 litre kadar su ile kaynatın. Kaynatılan bu suyu vücuda sürün.

Dikkat!
Bu bitkiden zehirlenme tehlikeniz çok yüksektir. Zehirlenme belirtileri, ishal, kusma, nefes darlığı ve kramplar şeklinde kendisini gösterir. Bu zehirlenme o kadar şiddetlidir ki, ölüme kadar gidebilir.

Zehirlenme vakaları vücuda sürme nedeni ile genellikle meydana gelmektedir. Bu nedenden dolayı bu bitkiyi kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir, hatta bu bitkiyi kullanmamanızı öneririz!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder