Salatalık Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Salatalık Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Salatalık mutfağımızdan hiç eksik etmediğimiz ve besin değeri olarak da önemli bir yere sahip olan bir sebzedir. Elbette her türlü meyve ve sebze gibi salatalığı da kurallara uygun olarak saklamak ve sağlık açısından bir sorun olmamasına dikkat etmek gerekir.

Bildiğiniz üzere salatalık diğer sebzeler gibi doğru bir şekilde saklanmaz ise besin değerini kaybedip bozulmaya başlayacaktır.

Salatalığı aldığınız zaman vakit kaybetmeden poşetin içerisine koyup dolaba kaldırın. Daha sonra poşetin üzerinde delikler açın ve poşetin içerisinde olan salatalıkların nemlenmesini sağlayın. Eğer isterseniz poşet yerine deliklere sahip olan bir kap dahi kullanabilirsiniz.

Fakat salatalığı saklamak için en iyi yöntem kese kağıdı kullanmaktır. Kese kağıtlarına saklanmış olan salatalıkların bozul süreleri çok fazla bir şekilde yavaşlamış olur. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta salatalıkları dolaba yerleştirmeden önce yıkamamanız gerektiğidir.

Eğer salatalıkları dolaba yerleştirmeden önce yıkama işlemine tabi tutarsanız salatalıklardaki nemlenme hızını da ciddi bir şekilde hızlandırmış olursunuz.

salatalik nasil saklanir

Salatalık Nasıl Muhafaza Edilir?

Salatalığı mutlaka buzdolabınızın sebze bölmesine yerleştirin. Fakat unutmayın ki sebze bölmesindeki diğer meyve ve sebzeler birbirleri ile etkileşime geçebilir ve bu durumda sebzelikteki tüm meyve ve sebzelerin bozulma sürecini hızlandırabilir.

Fakat bazı durumlarda salatalığın ömrünü daha fazla uzatmak için derin dondurucuya salatalıkları koyabilirsiniz.

Kış zamanında salatalıkları saklamak için ilk önce iyice yıkayın ve kabuklarını ince ince soyun. Daha sonra salatalıkları küp küp doğrayın. Daha sonra küp küp doğradığınız salatalıkları buzdolabı poşetinin içerisine koyun ve ağzını sıkı bir şekilde kapayın.

Bu sayede salatalıklar buzdolabında çok az bir yer kaplayacaklardır. Ayrıca eğer salatalıkları küçük küpler halinde doğrarsanız cacık yaparken daha pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer isterseniz salatalıkları küp küp doğramak yerine rendeleyerek de buzdolabında saklayabilirsiniz. Fakat salatalıkları rendeledikten sonra suyunu çok iyi bir şekilde sıkmanız gerekmektedir. Bu sayede salatalıkların bozulmayacağından emin olursunuz. Salatalıkları rendeleyip suyunu sıktıktan sonra ve buzdolabı poşetine koyduktan sonra poşetin ağzını iyice kapayın ve hemen poşeti derin dondurucuya koyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder