İPUÇLARIM

Miyom Kimlerde Olur?

Miyom Kimlerde Olur?

Miyom yani ur rahim kaslarından meydana gelen iyi huylu bir tümördür.

20 ile 35 yaşları arasındaki kadınların %20 ile 25’inde görülmektedir. Fakat yaş ilerlemeye başladıkça miyom sıklığında artma meydana gelmeye başlar ve 45 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık olarak %40’ında miyom bulunur.

Miyom Kimlerde Sıklıkla Görülür?

Daha önce hiç doğum yapmamış kadınlarda çok daha sık rastlanmaktadır. Fakat miyom sorunu bazı ailelerde çok daha sık görülmektedir. Kadınlarda menopoz sonrasında miyomların görülme olasılığı azalmaktadır. Ayrıca menopoz sonrasında miyom boyutlarında her zaman küçülme beklenmektedir. Fakat menopoz dönemine karşın hala miyom boyutlarında artış oluyor ise akla ilk olarak kötü huylu tümörler gelmektedir.

Miyomlar Nelere Sebep Olabilir?

Miyomlar en çok hiçbir şikâyete neden olmaksızın tesadüfen bulunurlar.

Fakat miyomlar, rahim duvarında yerleştiği bölgeye göre farklı şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilirler. Miyomların sebep olduğu şikâyetler arasında adet düzensizliği, ani başlayan kasık ağrıları, düşük, kısırlık ve uzun süre boyunca devam eden kasık ağrıları vardır.

Miyom Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Miyomların birçoğunun sorun yaratmamasına karşın bazı durumlarda ya etkiler oluşabilir. Özellikle rahme bir sap ile bağlı olan miyomlarda burkulma görülebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ağrı, bulantı ya da ateşe sebebiyet verebilir ve miyomlarda iltihap görülebilir.

Bu durumların çoğunda, bu sadece o bölgede daha önce zaten bir iltihabın var olduğu durumlardır. Fakat nadir de olsa bazı kişilerde, miyomun çok hızlı bir şekilde büyür ya da farklı belirtiler kanseri işaret ediyor olabilir.

Çok büyük bir miyom oluşmuş ise bu miyom kişide karnın şişmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda tam olarak kadın doğum muayenesinin yapılmasını da zorlaştırabilir.
Miyomlar, kısırlığa da neden olabilirler. Çiftlerin kısırlık nedenine miyom denmeden önce diğer faktörler de çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Eğer miyomlar kısırlık nedeni olarak düşünülüyor ise miyom tedavisinin ardına birçok kadının yeniden gebe kalma olasılığı vardır.

Kadınlarda oluşan rahim miyomları oldukça sık bir şekilde oluşmaktadır ve genelde iyi huylu büyüme gösterirler. Her otuz beş yaş ya da üzeri dört ya da beş kadından birinde miyom oluşumu vardır. Miyomlar genellikle hiçbir şekilde şikâyete neden olmayabilirler hatta ve hatta tedavi dahi gerektirmeyebilirler.

Miyomunuz var ise ya da geçmişte miyomunuz olmuş ise mutlak suretle doktorunuz tarafından düzenli bir şekilde kontrol edilmeniz gerekir. Düzenli bir şekilde çekap yaptırmak ve uyarı işaretlerinin farkına varmak tedaviye ihtiyacınız olan değişikliklerin de farkına varmanıza yardımcı olacaktır.

miyom 2

Miyomu Yok eden İlaç Var mı?
Maalesef henüz hiç bir ilaç miyomu ortadan kaldırmaya yetmiyor. Ancak bazı ilaçlar ile miyomlar küçültülebiliyor. Fakat ilaç kullanıldığı sırada kişi menopoza gireceğinden dolayı kişide menopoz belirtileri ortaya çıkıyor.

Miyom Ameliyatı Sonrası Ne zaman Hamile Kalınabilirmi?
Burada en önemli olan miyomun hangi bölgeden çıkartıldığıdır. Subseröz ile submüköz miyomlarda ameliyat sonrasındaki ilk 3 ay, rahim duvarının içine yerleşmiş olan miyomların ameliyatından sonraki ilk 6 ay hamile kalınmaması gerekir. Bu süreler sona erdikten sonra hamile kalınabilir.

Rahimde miyom olmasına karşın hamilelik olayı gerçekleşebilir. Böyle bir durumda, hamileliğin en erken dönemlerinde başka bir değiş ile ilk 3 ayında miyomda büyüme oluşur. Miyom daha sonra küçülse de, değişmeyebilir ya da tam aksi olarak büyümeyi sürdürebilir. Hangi durumun oluşacağını önceden bilmek çok zordur.

Gebeliğe Engel Olan Miyomlar

Miyomun Hamilelik Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
• Miyom gebelik döneminde düşüklere sebep olabilir.
• Anne karnındaki bebeğin gelişmesi tam olarak tamamlanamayabilir.
• Bebeğin eşi vaktinden önce yerinden ayrılabilir ve bu durum bebeğin ölmesine ve annenin de hayatı da tehlikeye girmesine neden olabilir.
• Eğer miyom sorunu hamileliğin sonuna dek devam eder ise bebek başıyla değil, poposu ile gelebilir.
• Doğum sonrasında kanama durumu fazla olabilir ve en fazla korkulan durum da zaten budur. Miyomu olan annelerin doğum sonrasındaki kanamaları diğer annelere göre 6 kat daha fazla olabilme riski vardır.

Miyom Normal Doğuma Engel mi?
Önemli olan miyomun hangi bölgede yer aldığıdır. Eğer bebeğin normal doğumunu yani bebeğin doğal gelimini engelliyor ise veya doğum kanalını tıkıyorsa veya doğumun gerçekleşmesi için yeterli miktarda rahim kasılmasının oluşmasına izin vermiyor ise normal doğum gerçekleşmeyebilir. Saydığımız bu durumlar söz konusu değil ise normal doğum gerçekleşebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.