Hazır Balkon Demiri Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hazır Balkon Demiri Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hazır balkon demiri, insanların balkonda bulundukları süre zarfında güvenliklerini sağlamak ve binanın görsel açıdan estetik bir görünüm oluşturmasına yardımcı olmak amacıyla standartlara uygun şekilde tasarlanmış balkon korumalıklarıdır. Binanın inşaa edilmesi aşamasında tasarlanan balkonlar için korkuluk ve küpeşte seçimi, güvenliği sağlamak açısından oldukça önemlidir.

Hazır balkon demiri seçerken nelere dikkat edilmeli? Balkon demiri yaptırırken güvenlik açısından alınması gereken önlemler nelerdir? İşte, tüm bu soruların yanıtlarını bulacağınız açıklamalar yazının devamında.

hazir-balkon-demiri

Hazır Balkon Demiri

Hazır Balkon Demiri Güvenlik Önlemleri

Balkon demiri yaptırırken güvenlik açısından alınması gereken önlemler nelerdir? Hazır balkon için demir seçerken nelere dikkat edilmeli? Balkon güvenliğini sağlamak ve binanın dış görüntüsünde estetik oluşturmak amacıyla yapılan korkuluklar güvenlik standartlarına uygun olacak şekilde tasarlanmalıdır. Hazır balkon demiri yaptırmaya karar verdiyseniz işte dikkat etmeniz gerekenler;

1- Malzeme Kalitesi

Balkon demiri yaptırırken bina görüntüsüne uyum sağlayacak model seçiminin aksine, malzeme kalitesinin standartlarına uygun şekilde üretilip üretilmediği araştırmalısınız. Fiyat araştırması yaparken karşılaşacaklarınız ise balkon korkuluk demiri fiyatları, malzeme kalitesine ve ürün özelliklerine göre belirlenmektedir.

hazir-balkon-demiri

2- Korkuluğun Yerden Yüksekliği

Yaptırmaya karar verdiğiniz korkuluk modelinin güvenlik açısından ne kadar yüksekliğe sahip olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Korkulukların yerden yüksekliği EN ( Europen Norm ) standartlarına göre 92 cm olmalı, demir parmaklıkların arasındaki genişliğin ise en fazla 15 cm olması şart koşulmuştur. Balkon demiri yüksekliği ülkemizde genellikle 100 cm olarak uygulanmaktadır. Fransız balkonlarda ise bu ölçü 105 cm olarak uygulanmaktadır.

3- Taşıyıcı Yük Hesaplaması

İnşaat mühendisliği yapan kişiler tarafından balkon korkuluğunun taşıyabileceği doğru yük hesabını yaparken maksimum değer, taşıyıcı olan çitin doğrusal metre başına 100 kg’ lık göstergeler şeklinde kabul edilir. Korkuluk üzerine cam takmak istiyorsanız, parapetinin artan yük hali de dikkate alınarak en uygun şekilde güçlendirmesini yapmanız gerekir. Doğru yük hesabını yaparken de balkonun her m2 si, 100 kg yüke karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

hazir-balkon-demiri

4- Hazır Balkon Demiri Montajı

Hazır balkon demiri montajını yaptırırken güvenli sabitleme yöntemlerinin kullanılmış olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu aşamada, demirlerin bina duvarına sabitlenmesi konusu da oldukça önemlidir.

Balkon demiri seçerken korkuluğun güvenilirliğine, montaj ve işçilik için uygunluğuna göre seçim yapmanız gerekecektir. Bunun yanı sıra, balkon korkuluk m2 fiyatları ve kalite değerlendirmesini de göz ardı etmemelisiniz.

5- Tasarım

Balkon zemini üzerine montajı yapılan balkon demirlerinde taban ile korkuluk arasındaki birleşim noktasında alt ve yan kenarlar boşluk kalmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Hazır balkon demiri modelleri arasından seçim yaparken boşluk kalmayan, güvenilir tasarımlara yönelmek çocuğunuzun ve evcil hayvanlarınızın güvenliğini sağlamanız açısından önemlidir.

Balkon korkuluk modelleri tasarlanırken görsel şıklığın aksine, tam kalite ve güvenlikten asla ödün vermeyen modelleri tercih etmeniz siz ve aileniz için güvenilir yöntemdir.

İlginizi çekecek diğer yazı: Çıta Uygulaması Nasıl Yapılır? Duvar Çıtası Uygulaması

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder