İPUÇLARIM

Muz Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Muz Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Yılın hemen hemen her döneminde severek yenen muz mutlaka beslenme alışkanlığımızın bir parçası olması gereken bir meyvedir.

Çünkü muz vitamin ile mineral ve potasyum ile lif gibi zengin bir içeriğe sahip olan bir meyvedir.

Muzu düzenli bir şekilde beslenme alışkanlığımız bir parçası yapmakla sadece lezzetli bir meyve yemiyor aynı zamanda da kalp fonksiyonlarınızı düzenliyor, kan basınç düzeylerinizi ayarlıyor, kemik yoğunluğunuzu arttırıp, görüş ile sindirim ve karaciğer fonksiyonlarına katılmasını da sağlıyorsunuz.

Muzun bu kadar önemli faydaları olmasına rağmen muz çok kolay bir şekilde çürüyen bir meyvedir. Bu yüzden muzu doğru bir şekilde saklayıp istediğiniz anda taze olarak tüketebilmeniz gerek.

ham muz

Muz Nasıl Saklanır?

• Pazardan ya da marketten poşet içerisinde almış olduğunuz muzlar eve gelindiğinde bekletilmeden poşetinden çıkarılmalıdır. Çünkü plastik torbalar muzun çok daha hızlı bir şekilde çürümesine neden olan nemli ortama sahiptir. Bu yüzden kesinlikle muz meyveleri plastik torba içerisinde tutulmamalıdır.
• Eğer isterseniz henüz olgunlaşmamış olan yani yeşil ve ham olan muzları oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Eğer ham muzları oda sıcaklığında değil de dolapta saklasam da olur diyorsanız meyvenin düzensiz bir şekilde büyümesine ve bu nedenle de düzensiz bir şekilde olgunlaşmasına neden olursunuz. Eğer aldığınız ham yeşil muzların daha çabuk bir şekilde olgunlaşmasını istiyorsanız muzları diğer meyvelerin yanına koyarak bunu sağlayabilirsiniz.
• Muz meyvesi direk olarak güneş ışığından korunması gereken bir meyvedir. Olgun olan muzlar normal bir oda sıcaklığında 3 ila 4 gün boyunca taze kalabilirler fakat oda sıcaklığı arttıkça muzların çürüme hızı da artmış olur.
• Eğer muzlar hemen tüketilmeyecek ise buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabının kapaklı olan bölmelerinde ve mutlaka dolabın en soğuk olduğu yerlerde muz meyvesini güvenle saklayabilirsiniz.
• Muzu saklama da diğer bir yöntem de eğer çürümeye başlamış olan ya da çürümüş olan muzları sağlıklı olan muzlardan ayrılmaktır. Eğer çürümüş muzları sağlıklı olan muzlardan ayırmazsanız bu durum diğer muzların daha hızlı bir şekilde olgunlaşıp doğal olarak da bozulmasına neden olacaktır.
• Muz meyvesini çürümeksizin en az 1 hafta süre ile saklamak istiyorsanız en etkili yöntem muzların en çok hava ile teması bulunan sapları birbirleriyle birleştikleri bölgeden streç film yardımı ile kaplamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yaşar dedi ki:

    Buzdolabına koyduk daha çok karardı çürür gibi oldu.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.