İPUÇLARIM

Nst Nasıl Çekilir?

Nst Nasıl Çekilir?

Fetal distres, yani anne karnında olan fetusun kalp atışının seyrini ve bebeğin hareketleri ile olan ilişkisini esas alan ve anne karnındaki bebeğin oksijensiz kalma olasılığına ilişkin kullanılan bir testtir.

Nonstres’in anlamı doğum zamanında ‘stres’ yok anlamında kullanılan bir kelimedir. Bu yüzden de nonstres testi daima doğum öncesi yapılan bir test olmuştur. Bu testin yapıldığı alete ise kardiyotokografi ya da Nst cihazı adı verilmektedir.

Bu cihaz kullanılarak bir tanesi anne adayı olan kişinin karnına bebeğin kalp atışları ile hareketlerini algılamaya yarayan 2 adet prob yerleştirilmektedir.

Nst Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bebekte sıkıntı durumunun gelişme olasılığı bulunan durumlar ya da bebek hareketlerinin azalması durumunda ilk olarak bu test uygulanır. Bazı uzmanlar sadece gerekli gördükleri zamanlarda bu testi uygularlarken bazı uzmanlar ise gebeliğin belli bir haftasından sonra bu testi kontroller sırasında uygularlar.

Nst sadece haftalık olarak kullanılsa da günü geçmiş olan gebeliklerde, rahim içi gelişme gerilikleri durumunda ve gebelik zehirlenmesi gibi anne karnındaki bebeğin oksijensiz kalma risklerinin söz konusu olduğu durumlarda en az 3 günde bir olmak üzere uygulanır.

Ayrıca suların erken gelmesi-erken membran rüptürü gibi anne karnındaki bebeğin sağlık durumun hızlı bir şekilde değişmesinin söz konusu olduğu durumlarda nst testi her gün uygulanmaktadır.

Nst Nasıl Uygulanır?
• Anne adayı bir yatağa yatırılır.
• Karın bölgesinde fetusun kalp atışlarının en hızlı bir şekilde duyulduğu kısma nst cihazının kalp atışlarını algılamaya yarayan kalp probu bağlanır.
• Eğer anne adayı bebeğin kalp atışlarının yanı sıra rahim kasılmalarının da incelenmesini isterse kalp probunun yanı sıra birde karın bölgesinin en tepe noktasına kasılmaları algılamaya yarayan ağrı probu da yerleştirilir.
• Daha sonra anne adayının eline üzerinde birde düğmenin olduğu bir çubuk verilir.
• Nst testi yapıldığı sırada anne adayından bebek karnında oynadığı sırada çubuk üzerindeki düğmeye basması istenir.
• En az 20 dakika boyunca nst cihazı anne karnındaki bebeğin kalp atışlarında meydana gelen tüm değişiklikleri Nst Trasesi adı verilen bir kâğıda aktarır. Bu sayede de nst testi başarıyla uygulanmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.