Mermer temizliği nasıl yapılır?

Mermer, ev ve iş yerleri için en çok tercih edilen dekoratif taş türüdür. Şık görüntülerin yani sırasında kullanışı ve temizliği bakımından da çok kullanılmaktadır. Mermer birçok yerde olduğu gibi mutfak tezgahlarında çok tercih edilmektedir. Mermerler mutfak tezgahları dışında zeminlerde, banyo ve birçok yerde kullanılır. Mutfak tezgahlarındaki mermerlerin temizliği hijyen bakımından çok önemlidir.

Mermerleri Temizlemek İçin Ne Yapmalı?

Mermerlerin daha parlak ve hijyenik olması için bakımlarını düzenli olarak yapmak gerekir. Mermer temizliği için bir karışım hazırlamamız gerekiyor. Bu karışım sayesinde mermerlerinin daha parlak ve dış etkenlere daha dayanaklı olacaktır.

Gerekli malzemeler:

  • İki kaşık toz soda
  • İki kaşık tebeşir tozu
  • Bir kaşık sünger taşı tozu

Hazırlanışı ve uygulaması:

Yukarıda verdiğimiz maddeleri bir birine karıştırıp bir elekten geçirerek temizleyin. İyice karıştırdıktan sonra muhallebi kıvamına gelene kadar su ekleyip karıştırmaya devam edin. Macun şekline gelen karışımı yumuşak bir bez yardımı ile mermere sürün. Çok fazla bastırmadan ovalama işlemini yapınız. Sonrasında mermeri yıkayıp temiz bez ile kurulayın.

Bu sayede mermere, hem sağlıklı hem de parlak pırıl pırıl bir görüntü sağlamış olacaksınız. Bu işlemi en az ayda bir defa mutlaka uygulayın. Günlük temizlik sırasında mermeri Arap sabunu ile silip yıkarsanız parlaklığını korumaya devam edecektir.

Bunları kesinlikle yapmayın!

Mermer temizliğinde tuzruhu, sirke gibi asitli maddeler kullanılmamalıdır, çünkü asitler mermeri eritir, cilasına zarar verir.

6 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.