Çiçekleri Nasıl Kuruturum, Çiçek Ve Bitki Kurutma Püf Noktaları Nelerdir?

Çiçekleri Nasıl Kuruturum, Çiçek Ve Bitki Kurutma Püf Noktaları Nelerdir?

Çiçek ya da bitkileri kurutmak aslında çok hoş olabilecek bir dekorasyonun parçasıdır. Bunun dışında her zaman sevdiklerinize ne alsam diye düşünmenize son verecek bir uğraş ve hobidir.

Çiçek kurutma işini ister hobi olarak uygulayabilir, isterseniz sevdiklerinize onları ne kadar sevdiğinizi gösterecek içinde emeğinizin ve yaratıcılık gücünüzünde olduğu muhteşem hediyeler hazırlayabilirsiniz.

Fakat burada unutmamanız gereken özellikle lale, şakayık ya da gül gibi çiçekleri kurutmak istiyorsanız  bu çiçeklerin açmamış olmasına dikkat etmenizdir.

Çiçek Ve Bitki Kurutma Rehberi

Gül, Lale Ve Şakayık: Şakayık, lale veya  gül bitkilerini henüz açmadan toplayın ve topladığınız çiçeklerinizi baş aşağı olmak sureti ile sıcak bir yere yerleştirin. Özellikle eğer mümkünse bu çiçekleri baş aşağı bir şekilde bir kalorifer peteğinin üzerine asın.

Ortanca: Ortanca çiçeğini kurutmak istiyorsanız oz aman ortanca çiçeğinin ortası hafif bir şekilde solmaya başladığında çiçeği hemen kopartın. Daha sonra temiz bir vazoya koyup birkaç hafta kadar suda bekletin.

Hazeren Çiçeği: Hazeren çiçeği henüz çiçek açmadan hemen önce toplanmalı ve baş aşağı bir şekilde karanlık bir köşede kurumaya bırakılmalıdır.

Enginar: enginarın sapı kesinlikle kopartılmaz ve bu halde alınır ve bir ızgaranın üzerinde kurutulmaya bırakılır. Enginar bu haldeyken çiçeklenmeye başlar ve çiçekleri ile beraber kurutulur.

potpuri

Meşe Ve Gürgen Yaprakları:Meşe ve gürgen yaprakları özellikle ağustos ve eylül aylarında toplanmalı ve sapları koparılmalıdır. Daha sonra temiz bir vazonun içinde 1/3 gliserin ile 2/3 sıcak su ile karıştırılıp soğumaya bırakılmalıdır. Bu karışım soğuduktan sonra yapraklar içine atılmalıdır. En son olarak da yapraklar terlemeye başladıklarında çıkartılmalıdır.

Ihlamur: Ihlamur haziran ayında toplanmalıdır ve yaprakları güzel bir şekilde ayrılıp buket haline getirilmeli ve o şekilde saklanmalıdır.

Tahıllar: Tahıllar demet haline getirilip baş aşağı bir şekilde kurutulmalı ve bu şekilde saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlayacağınız potpurileri hem kendi evinizin dekorasyonu için kullanabilir hem de biraz daha süsleyip cam taban ekleyip arkadaşlarınıza evliyadelik bir hediye haline getirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder