İPUÇLARIM

Kumaş, Kadife, Pelüş, İpek, Katkılı İpek, Yapay İpek, Deri Döşemelik Temizliği Nasıl Yapılır?

Kumaş, Kadife, Pelüş, İpek, Katkılı İpek, Yapay İpek, Deri Döşemelik Temizliği Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi sevgili hanımlar döşenmiş sandalyelerin modası asla geçmez. Düzenli bir bakım ve temizlik sayesinde döşemelik malzemenin görüntüsünü korur ve uzun bir süre profesyonel temizlik gerektirmez.

Bu yüzden bu yazımızda siz sevgili hanımlar ile hemen hemen tüm çeşitteki malzemeden yapılan döşemeliklerin temizlik ve bakımlarını nasıl yapacağınızı paylaşacağız.

Kumaş Döşemelik Temizliği Nasıl Yapılır?

• Kumaş döşemeliklerinizi temizlemek için kat yerlerine ve kırışık bölgelere girebilen başlıklı elektrik süpürgesi ile süpürmek, kumaş döşemelikleriniz için haftalık bir bakım demektir.
• Kumaş koruyucu bir sprey kullanmak ise yeni yada yeni temizlenmiş kumaş döşemelik kumaşları aşırı derecede kirlenmeden korur.

Pelüş Ve Kadife Döşemelikler Nasıl Temizlenir?
• Pelüş ve kadife döşemelikler düzenli olarak süpürülmek isterler. Bu tür döşemeliklerde döşemeyi fırçalamak tozu sadece yeniden dağıtmak anlamına gelir. Bu yüzden düzenli olarak süpürmek fırçalamaktan kat kat daha iyidir.
• Kir parçaları olan kısımları temizlemek için ise aralıklar ile ufak parçalar halinde döşemeyi kuru temizleme sıvısı ile temizleyin.
• Kuru temizleme sıvısının etkisini anlamak için döşemenin gözle görülmeyen bir yerinde kuru temizleme sıvısını test etmeyi ihmal etmeyin.
• Modern kadife döşemeler genelde sentetik ve elyaf karışımlarıdır. Tüylü olan bu kumaşların görüntülerini yenilemek için ise 1 yemek kaşığı ve 2 kâse suya (500ml) batırılmış temiz bir bez ile silmek yeterli olacaktır.
• Eğer tüyler yatmış ise ve dik değil ise tüyleri yatmış olan kadife üzerine 3 cm yukarıdan tutacağınız buhar kadifelerinizin tüylerini eski haline getirecektir.
• Akrilik olan kadifeler ise kir önleyen bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden sıcak ve deterjanlı bir suya batırılmış temiz bir bez ile silinerek temizlenirler.

doseme temizligiKatkılı İpek Ve yapay İpek Döşemelikler Nasıl Temizlenir?
Bu tür döşemeliklere sıvı damlar ise genelde leke oluşur. Lekeyi temizlemek için ise hafif ıslatılmış temiz bir bez ile dışarıdan merkeze doğru silmeniz gerekir. Lekenin dış kısmını ise tırnağınız yada eski bir diş fırçası ile sürterek dağıtmayı unutmayın. Eğer buna rağmen leke hala görünür halde ise o zaman lekenin tam üzerine birkaç dakika kadar buhar tutun ve sonra tekrar hafifçe fırçalayın.

Deri Döşemelikler Nasıl Temizlenir?
Koyun derisi gibi deri döşemeliklerin kurumamaları için düzenli olarak cilalanmaları gerekmektedir. Deri döşemeliğinizin yumuşaklığını, parlaklığını ve temizliğini koruması için uygun rebkte bir deri cilası yada silikon bir krem kullanmanız gerekmektedir.

Uzun bir süre bakımı yapılmayıp ihmal edilmiş deri mobilyanızı temizlemek için ¼ bardak yani 60 ml kadar saf bezir yağını ¾ bardak yani 180 ml sirke ile kapalı bir kavanozda iyice karıştırın. Daha sonra iyice çalkalayın ve yumuşak temiz bir bez yardımı ile uygulamaya başlayın. Döşemenizdeki ter ve kir izleri çözülürken bezi sürekli değiştirmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.