Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Evet, hanımlar bugün biraz değişik bir konu ile karşınızdayız. Aslında bu değişik konu sağlıklı beslenme ve diyet için aslına bakarsanız sağlıklı bir yaşam için çok önemli bir bilgidir. Kısa adı ile bmh yani bazal metabolizma hızın ne olduğunu kavradığınızda artık diyete ve sağlıklı beslenme kurallarına çok daha farklı bir gözle bakacak ve bazal metabolizma hıza dikkat ederek beslenme ve diyetinizi uygulayacaksınız. Ayrıca gün içinde ne kadar kalori almalı ve günlük çalışma temposuna nasıl ayak uydurmalısınız bunu çok daha iyi anlayabileceksiniz. Çünkü gereğinden fazla ya da az enerji hayat tarzınızı aslında çok ama çok farklı yönlerden etkileyebilir. Yani hayat temponuza uymayan bir enerjiye sahipseniz ve hayat tarzınıza uygun olmayan besinleri alıyorsanız bu size ileride eksi olarak geri dönebilir. Şimdi gelin isterseniz hep beraber bazal metabolizma hızın ne olduğunu iyice anlayalım.

Bazal Metabolizma Hızının Tanımı

  • Bazal metabolizma hızı, bir kişinin dinlenme sırasında vücudunun çalışması için harcadığı enerjidir.
  • Bazal metabolizma hızının %18’ini iskelet kasları, %19’unu beyin ve %29’unu karaciğer harcamaktadır.
  • Bir insan vücudunun harcadığı toplam kalorinin yaklaşık %10 civarı yenilen yemeklerin sindirimi sırasında harcadığı enerjidir.
  • Günlük olarak harcadığınız enerjiyi hesap etmek istiyorsanız aşağıda vereceğimiz formülün 3 faktördeki toplamlarının bulunmasıdır.
  • Yediğiniz besinlerin termik etkisi, toplam harcadığınız kalori x %10.
  • Fakat formül ile uğraşamam bana günlük harcadığım enerjiyi bulmak yetiyor diyorsanız o zaman bazal metabolizma hızını hesapladıktan sonra aşağıda sunacağımız seçenekler arasında hayatınıza en uygun olan seçeneği seçip hesaplayınız.

bazal hiz hesaplama

Günlük Kalori İhtiyacı

Normal Günlük Aktiviteniz : Günlük kalori ihtiyacınız = 1.40 ya da 1.50 x Bazal metabolizma hızınız.

Normal Çalışma Hayatı : Günlük kalori ihtiyacınız = 1.55 ya da 1.65 x bazal metabolizma hızınız.

Yoğun Çalışma Hayatı : Günlük kalori ihtiyacınız = 1.65 ya da 1.75 x bazal metabolizma hızınız.

Yoğun Tempolu Çalışma Hayatı : Günlük kalori ihtiyacınız = 2 x bazal metabolizma hızınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder