İPUÇLARIM

Çıban Nasıl Yok Edilir?

Çıban Nasıl Yok Edilir?

Çıban, bir yağ bezesine ya da kıl kökündeki keseye giren bakteriden kaynaklı deri altında iltihap yapan ve şiddetli ağrıya sebep olan bir deri problemidir. Küçük, kırmızı bir kabarıklık olarak ortaya çıkan çıban, ilerleyen zamanlarda yerini sarı ve içi irin dolu bir şişkinliğe bırakır. Çıbanı yok etmenin ilk yolu temizliktir. Cerrahi müdahale dışında kurtulmak isteniyorsa çıbanın olduğu bölgeyi temizlemek, bulaşıcı olabildiği için önemli bir adımdır. Sonrasında çıbanı steril bir araç ile patlatıp irini akıtarak temizleyebilirsiniz ancak ilerleyen günlerde oluşacak olan yaranın kabuklarını kaldırmak, çıbanın başka bölgelere yayılıp tekrar çıkmasını tetikleyecektir. Ancak kabuğu kalkmış bir çıban bölgesine antiseptik ilaçlar ile pansuman yapmak bu durumu önleyecektir.

Sürekli mi çıban çıkıyor?

Eğer vücudunuzda sürekli çıban çıkan biri iseniz, çıbanları yok etmek için beslenmenizde, içeriğinde antibiyotik madde içerme özelliğinden ve kanı temizleme özelliğinden dolayı sarımsak tüketimine büyük bir yer veriniz. Eğer çıban ilk şişkinlik evresinde ise, güzel avrat otu ile yapacağınız müdahale ilerlemesini önleyecek ve kurtulmak için yeterli olacaktır. Bir diğer çözüm yolu ise, eğer henüz ağrıya sebep olmayan bir çıbanınız varsa uzman eşliğinde bölge üzerinde barut kullanımı da bilinen tedavi yöntemleri arasındadır. Doğal tedavi yöntemleri içerisinde de papatya, limon, kekik ve lavantaların karışımından elde edeceğiniz bitki suyu ile çıban çıkan bölgeyi belirli aralıklarla silmeniz, çıbanı yok etmenize yardımcı olacaktır.

Çıban çıkmasını önleyici bitkisel çaylar;

Son olarak, hem tedavi edici hem de çıban çıkmasını önleyici olarak yapabileceğiniz şey, her gün içinde 3 defa kekik, tarçın ya da ekinezya çayı içmektir. Kekik çok faydalı bitkidir, bize olan faydalarını kekiğin faydaları nedir? Başlıklı konumuzdan okuyabilirsiniz. Bu işlem vücudunuzun bağışıklık sistemini artıracağı gibi aynı zamanda kanınızı da temizleyerek oluşabilecek bakteriyel problemlerin önüne geçmenizde ve çıbanı yok etmenizde büyük fayda sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat yilmaz dedi ki:

    Teşekkürler çok faydalı bilgiler edindim.uygulıyacağım inşallah kalça çıbanlarına iyi gelir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.