İPUÇLARIM

Tükenmez Kalem lekesi nasıl çıkar?

Tükenmez Kalem lekesi nasıl çıkar?

Çocuklar olmadık yerlere resim çizebilirler. Özellikle duvar kağıtların üzerlerinde tükenmez kalem ile yeteneklerini göstermekten çok hoşlanırlar. Ne yazık ki evin bir bölümde tükenmez kalem ile çizilen sekiler hoşumuza gitmeyebilecektir. Duvar kağıtların yanında elbiselerde de çizim yapmaları mümkündür. Çocuklarımızın çizimlerine mağdur kalan eşyalarımızda oluşan çizikleri çıkarmanız için size bir kaç önerimiz olacaktır.

 Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Sentetik kumaşın üzerindeki tükenmez kalem lekesi için: Lekeli kısma bol miktarda saç spreyi sıkıp kurumaya bırakın. Kuruyan spreyi yumuşak bir fırça ile fırçalayın veya kuru temiz bir bez ile de silebilirsiniz. Sildikten sonra leke olan bölgeyi yıkayınız.

Renkli kumaşın üzerindeki tükenmez kalem lekesi için: Hardal tozunu krem kıvamına gelecek şekilde sulandırın. Hardal tozu krem sekline gelince lekeli kısma sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Sonrasında normal şekilde yıkayabilirsiniz.

Başka bir yöntem ise saf alkol ile lekeyi silmektir. Leke olan kimsin arka yüzüne kağıt havlu veya peçete tarzı emici özelliği olan kağıt koyun. Lekenin üst tarafını 90 derecelik saf alkole batırılmış bir parça pamuk ile siliniz.

Duvar kağıtlarının üzerindeki tükenmez kalem lekesi için: Temiz bezi nemlendirip arasına karbonat koyun ve lekeli kısmi çok bastırmadan siliniz.

Plastik duvar veya tahta eşyalardaki tükenmez kalem lekeleri için: Bol sabunlu su ile bastırarak silebilirsiniz. Bazı zor lekeler için lastik silgi ile silmenizde mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Berat dedi ki:

  Duvar kağıdındaki tükenmez kalem lekesini nivea’nın yüz temizleme köpüğü ile bir bez yardımıyla hiç ovalamadan anında çıkardım şiddetle tavsiye ederim. Gözlerinize inanamıyacaksınız.

 2. İpek dedi ki:

  Koltuktaki kalem lekesini neyle çıkara bilirim

 3. esra dedi ki:

  Benim montuma geldi renkli tukenmez lerden naylon falan değil kumaş. …lütfen yardim

 4. yaren dedi ki:

  oğlum kızımın et bebeğini boyamış nasıl çıkacak bu? (tükenmez kalem) acil yardım.

 5. dilek dedi ki:

  Benim kızım 3yasinda ve et bebeğininyükenmez kalemle boyamis ve çok ağlıyor nasıl çıkartırım ne önerirsiniz.

 6. ercan dedi ki:

  Tükenmez kalem lekesi pamuk tihisrt tan nasıl çıkar ?

 7. semanur dedi ki:

  tükenmez kalem,renkli pilot kalemler parfüm ile çıkar çok kolay denedim hatta duvara gelmişti kalem boyası denedim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.