Tükenmez Kalem lekesi nasıl çıkar?

Çocuklar olmadık yerlere resim çizebilirler. Özellikle duvar kağıtların üzerlerinde tükenmez kalem ile yeteneklerini göstermekten çok hoşlanırlar. Ne yazık ki evin bir bölümde tükenmez kalem ile çizilen sekiler hoşumuza gitmeyebilecektir. Duvar kağıtların yanında elbiselerde de çizim yapmaları mümkündür. Çocuklarımızın çizimlerine mağdur kalan eşyalarımızda oluşan çizikleri çıkarmanız için size bir kaç önerimiz olacaktır.

 Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Sentetik kumaşın üzerindeki tükenmez kalem lekesi için: Lekeli kısma bol miktarda saç spreyi sıkıp kurumaya bırakın. Kuruyan spreyi yumuşak bir fırça ile fırçalayın veya kuru temiz bir bez ile de silebilirsiniz. Sildikten sonra leke olan bölgeyi yıkayınız.

Renkli kumaşın üzerindeki tükenmez kalem lekesi için: Hardal tozunu krem kıvamına gelecek şekilde sulandırın. Hardal tozu krem sekline gelince lekeli kısma sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Sonrasında normal şekilde yıkayabilirsiniz.

Başka bir yöntem ise saf alkol ile lekeyi silmektir. Leke olan kimsin arka yüzüne kağıt havlu veya peçete tarzı emici özelliği olan kağıt koyun. Lekenin üst tarafını 90 derecelik saf alkole batırılmış bir parça pamuk ile siliniz.

Duvar kağıtlarının üzerindeki tükenmez kalem lekesi için: Temiz bezi nemlendirip arasına karbonat koyun ve lekeli kısmi çok bastırmadan siliniz.

Plastik duvar veya tahta eşyalardaki tükenmez kalem lekeleri için: Bol sabunlu su ile bastırarak silebilirsiniz. Bazı zor lekeler için lastik silgi ile silmenizde mümkündür.

8 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.