İPUÇLARIM

Mermer tezgahtaki lekeler, mermere işlemiş lekeler nasıl çıkar?

Mermer tezgahtaki lekeler, mermere işlemiş lekeler nasıl çıkar?

Evet, yine leke çıkartmak diyoruz çünkü biz ev hanımları bu inatçı ve bir anda beliren lekeler ile her an bir savaş halindeyiz. Ne kadar çok leke çıkartma önerisi versek bize vız gelir çünkü bizim leke sorunumuz hiç bitmez. Ama bazı lekeler vardır ki, diğer lekeleri aratacak tarzda inatçı ve zorludur ayrıca bu lekeleri nasıl çıkaracağımız her yerde kolay kolay yazmaz. Ama bu lekeler birde pahalı ve lüks mermerlerimizin üzerini işgal ettiler mi bu bizim için artık çekilmez olur. Çünkü mermerlerin en büyük özellikleri parlamaları ve o şık görüntüleridir. Ama meyve lekesinden, nikotin, mürekkep, yağ lekelerine birde mermerlerin leke çıkarıcılar yüzünden sararması da eklenince artık delirmememiz imkansız gibi görünür. Fakat merak etmeyin bu makalemizi okuduktan sonra mermerleriniz hem ilk günkü parlaklığına kavuşacak hem de artık siz mermer lekelerinden korkmayacak ve her an bu lekeler ile baş edebilecek bilgiye sahip olacaksınız.

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkartılır?

Boyalı Lekeler: Özellikle mutfak mermeri ve sehpalarımızdaki mermerler sürekli nikotin, kahve, içki ya da meyve lekeleri ile karşı karşıya kalırlar ama ne kadar silsek de ilk günkü gibi parlatamayız mermerlerimizi. Ya mermerlere zarar veririz ya da lekeyi gerektiği gibi çıkartamayız. Ama merak etmeyin hem mermerinize zarar vermeyeceksiniz hem de mermerinizi ilk günkü parlaklığına kavuşturacaksınız. Bunun için yapmanız gereken aslında çok basit, mermerinizi çamaşır suyu ile sileceksiniz ama çamaşır suyunun içine birkaç damla amonyak ilave ederek. Çamaşır suyunu sakın fazla kullanmayın birkaç damla çamaşır suyu ve birkaç damla amonyak ile birlikte lekeli kısımları iyice silin ve ardından vakit kaybetmeden hemen durulayın.

Mürekkep Lekesi: Bu zorlu lekeyi çıkartmak için yine amonyağın yardımına ihtiyaç duyacağız. Lekeli bölgeleri birkaç damla kadar amonyak ve % 20 oranında oksijenli su karışımı ile iyice ovun. Bu sefer mermerinizin kurumasını bekleyin ve yumuşak dokulu temiz bir bez yardımı ile mermerinizi iyice parlatın.

mermer tezgah temizligi (640 x 320).jpgYağ Lekeleri: Mermerinizin üzerinde yağ lekeleri artık iyice yerleşmiş ise o zaman yapmanız gereken bu lekeleri benzin yardımı ile çıkartmak zorundasınız. Fakat sakın unutmayın bu temizliği yaparken ateşten uzak durmanız ya da temizlik esnasında ocağı açık bırakmamanız gerekmekte.

Sararan Mermerler: Sararan mermerlerinizi ilk günkü haline getirmek için önce mermerinizi komple sabunlu su yardımı ile iyice silin. Daha sonra tuz ilave edilmiş limon suyu ile iyice ovun ve ardından güzelce bol bol durulayın.

Paslanan Mermerler: Eğer güzelim mermerinizin üzerinde pas lekesi var ise bu lekelerin dilinden ancak oksalit asit anlar o yüzden bir kaşık kadar oksalit asidi bir miktar sıcak su içinde eritin. Temiz bir bez alın ve erittiğiniz oksalit asidin içine batırıp mermerinizin paslı bölümlerini iyice ovun.

Beyaz Mermerler: Beyaz mermerlerinizi parlatmak ve o şık ve lüks görüntüsünü geri kazanmak istiyorsanız o zaman beyaz mermerlerinizi bol miktarda tuz eklediğiniz limonlu su ile iyice ovun. Daha sonrasında temiz ve beyaz bir fanila türü bir kumaş yardımı ile iyice parlatın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehmet ersoy dedi ki:

    peki kaynak makinesinin kıvılcımlarıyla yanmış bir mermerit tezgaha yapılabilecek bir şey var mı acaba?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.