Peygamber Ağacının İçindeki Maddeler Nelerdir, Peygamber Ağacının Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Peygamber Ağacının İçindeki Maddeler Nelerdir, Peygamber Ağacının Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Bu yazımızda halk arasında çok fazlaca adı duyulan ama aslında gerçek özelliklerinin herkes tarafından çok iyi derecede bilinmediği bir ağaçtan ve bu ağacın özelliklerinden bahsedeceğiz.

Bu makalemizdeki bu önemli ağacın adı peygamber ağacıdır. Peygamber ağacının güzelliği herkes tarafından çok iyi bilinir fakat bu ağaç sadece güzellik dolu bir ağaç değil şifa kaynağı bir ağaçtır.

Peygamber ağacının halk arasındaki diğer bir ismi de gayak ağacıdır. Fakat Latince ismi guaiacum officinale veya guaciacum sanctum’dur. Peygamber ağacı 15 metreye kadar yükselebilen bir ağaçtır ayrıca peygamber ağacının mavi çiçekleri vardır.

 

Peygamber Ağacının Yetiştiği Yerler Nerelerdir?

Peygamber ağacının yetiştiği bölgeler arasında Hindistan, Antil adaları ve Orta Amerika vardır.

Peygamber Ağacının Kullanılışı Nasıldır?

Peygamber ağacının odunları kurutulmak sureti ile rende edilir ya da kıyılır. Daha sonra su ile kaynatılarak ilaç elde edilir.

 

Peygamber Ağacının İçindeki Maddeler Nelerdir?

Peygamber ağacının içerisindeki maddeler arasında saponinler, recine ve uçucu yağ vardır. Peygamber ağacı ayrıca içerisinde gayakol isimli bir madde taşır.

 

Peygamber Ağacının Tıbbi Etkileri Nelerdir?

  • Peygamber ağacının uyarıcı ve terletici bir etkisi vardır. Ve bu neden ile özellikle soğuk algınlığı rahatsızlığında sıklık ile kullanılır.
  • Peygamber ağacının bir diğer özelliği ise idrar söktürücü ve iştah açıcı olmasıdır. Ve bu yüzden de kanı temizleme özelliğine sahiptir.
  • Peygamber ağacının içerisindeki bir madde olan gayakolün hafif bronş salgılarını arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı peygamber ağacı öksürüklü rahatsızlıklarda kendine kullanım alanı bulmaktadır.
  • Peygamber ağacının yukarıda saydığım etkilerinden yaralanmak istiyorsanız o zaman 50 gram kadar peygamber ağacı kabuğu alın ve 1 litre kadar suda kaynatın. Hazırladığınız bu karışımdan günde en az 3 bardak kadar için.
  • Peygamber ağacı odunundan elde edilen yağ, haricen kullanımda romatizmal ağrılı olan bölgeler sürülür.
  • Peygamber ağacının özellikleri yani verdiği şifalar yukarıda saydıklarım ile sınırlı değildir. Peygamber ağacı özellikle sedef ve egzama gibi deri hastalıklarında birçok sorunu geriletebilen özelliklere sahiptir. Çünkü peygamber ağacı deri metabolizmasını arttırma özelliğine sahip olan bir ağaç türüdür.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder