Ciğer Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Ciğer Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Latince adı Pulmonaria Officinalis olan ciğer otu bitkisi 30 ila 60 cm uzunluğunda, Nisan ve Mayıs aylarında kırmızı tonu renklerde çiçekler açan, koru ve orman kenarlarında, genellikle çayırlarda rastlanan, çiçekleri zamanla kırmızıdan menekşe moru tonuna dönen bir bitki türüdür.

Eski dönemlerde akciğer hastalıklarına karşı kullanılan bu bitki ismini bu özelliğinden almaktadır.

Ciğer Otu Bitkisinin Yetiştiği Yerler

Türkiye’de Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişen bitki dünyada da Orta Avrupa’da yetişmektedir.

Ciğer Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Nisan ayında toplanan Ciğer otu bitkisinin çiçek ve yaprakları gölge bir alanda kurumaya bırakılır. Kullanılacağı zaman ise kurutulan yaprak ve çiçekler suda kaynatılarak dâhilen ya da haricen tüketilir.

Ciğer Otu Bitkisinin İçerisinde Bulunan Maddeler Nelerdir?

Ciğer Otu bitkisi içerisinde müsilaj, tanen, reçine, silicic asid, saponin, şekerler ve de sabit bir yağ bulunmaktadır.

Ciğer Otu Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

İçerisinde bulunan müsilajın yumuşatıcı özelliğine sahip olması sebebiyle öksürüklü hastalıklarda göğsün yumuşamasını ve öksürüklerin azalmasını sağlar. Meme çatlaklarının ve meme başlarının temizlenmesini sağlamaya da yarar.

Ciğer otunun içerisinde bulunan tanenin hafif antiseptik özelliği sayesinde 1. dereceden oluşan yanıklara kullanılabilir.  Aynı zamanda hemoroitlerde başka bir kullanım alanıdır.

50 gram kadar ciğer otu bitkisi 1 litre kadar su ile kaynatılarak gün içerisinde 2 ya da 3 bardak tüketilir ya da harici olarak cilde sürülmek suretiyle uygulanabilir. Harici işlemlerde ciğer otu bitkisinin yoğunluğunu arttırmak için su yarım litre kalana dek kaynatılma işlemine devam edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder